Napokkal az ügy kipattanása előtt tudomást szerezhetett az Apple arról, hogy súlyos biztonsági hiba van a FaceTime alkalmazásában. A gondot egy tinédzser fedezte fel, aki édesanyja révén fel is vette a kapcsolatot az Apple illetékeseivel, ám hiába, válasz nem érkezett.
Mi is beszámoltunk arról a súlyos, valószínűleg tömegeket érintő FaceTime-hibáról, amely miatt az Apple-nek is cselekednie kellett: kikapcsolták a csoportos beszélgetésre alkalmas funkciót, mert kiderült, hogy sokak lehallgathatóvá és megfigyelhetővé váltak általa.
A mindig precízen dolgozó Apple renoméját egy ilyen ügy aligha fogja befeketíteni, de ha azt is hozzávesszük, hogy már korábban tudhattak róla, nos, az sokkal nehezebb helyzetbe hozhatja őket. Ugyanis a Mashable (és több Apple-hírrel foglalkozó portál) szerint egy 14 éves fiatal, Grant Thompson még az ügy napvilágra kerülése előtt megpróbált kapcsolatba lépni a cupertinói céggel, hogy jelezze, súlyos gond van a FaceTime-mal. Az Apple azonban még csak reagálni sem volt hajlandó a megkeresésre.
My teen found a major security flaw in Apple’s new iOS. He can listen in to your iPhone/iPad without your approval. I have video. Submitted bug report to @AppleSupport...waiting to hear back to provide details. Scary stuff! #apple #bugreport @foxnews
— MGT7 (@MGT7500) 2019. január 21.
@tim_cook This is real...trying to get Apple’s attention to get this addressed. I’m just a mom of a teenager who found a huge problem in your new update. I’ve verified it myself...someone from Apple should respond to us. https://t.co/S6qyXts6GF
— MGT7 (@MGT7500) 2019. január 21.
A fiú édesanyja, Michele segítségét kérte (erről Twitter-bejegyzések is tanúskodnak), hogy valahogy értesítsék az Apple-t a kritikus problémáról. Még Tim Cooknak is üzentek a cégvezető Twitter-fiókját megemlítve, azonban ő sem méltatott válaszra. Ez azért is meglepő, mert ha ő maga nem is, de más, aki a fiókot szemmel tartja, biztosan láthatta a sok üzenet egyikét.
A család végül napokkal a sokadik e-mail elküldése után keltette fel az Apple figyelmét, de érdemi reakció még akkor sem érkezett, válaszként csupán annyit írtak: a fiú regisztráljon fejlesztőként, és akkor majd bejelentést tehet a felfedezéséről. Ezt állítása szerint ugyancsak megtette, de addigra már késő volt.
I have letters, emails, tweets and msgs. sent to Apple for 10+ days reporting the Group FaceTime bug that lets someone listen in. My teenager discovered it! Never heard back from them. #apple #facetimebug @FoxNews @cnbc @CNN
— MGT7 (@MGT7500) 2019. január 29.
Ritka pillanat ez az Apple életében, hiszen a gond miatt kétszer is megüthetik a bokájukat: egyrészt azért, mert ellenőrizetlenül élesítettek egy láthatóan problémás funkciót, másrészt a megkeresést sem sikerült Apple-hez méltó módon kezelni. Ez is csak azt erősíti: vége az Apple második aranykorának.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.