Hétfőn szavaznak az Európai Unió döntéshozói az új szerzői jogi irányelvről, amelynek 11. és 13. cikkelye ellen már számtalan szakember és szervezet tiltakozott. Jelen állás szerint könnyen lehet, hogy bukik a tervezet.
Január 21-én szavazhatnak az Európai Unió döntéshozói arról a törvénytervezetről, amiről egyáltalán nem túlzás azt állítani, hogy örökre megváltoztathatja az internetet. Arról az új szerzői jogi törvényről van szó, amelynek létjogosultságát senki sem vitatja el – az előző ugyanis 17 évvel ezelőtt született, azóta pedig óriásit változott az internet –, a tartalma ellen azonban rengetegen emelték már fel a szavukat.
Az irányelvben – amelyet 2018. szeptember 12-én az Európai Parlament képviselői megszavaztak – a 11. és a 13. cikkely váltott ki heves vitákat és tiltakozást. (A témáról bővebben itt írtunk.) A Google nemrég megmutatta, hogyan nézne ki az EU-ban a kereső találati oldala, ha bevezetnék a törvényt, a 13. cikkely miatt pedig a YouTube is többször is felemelte a szavát, annak ugyanis szerintük nagyon komoly hatása lenne. Bár a jogvédő szervezetek szerint mindez lényegében csak hiszti, most úgy tűnik, végül a képviselők többsége sem áll majd be az ügy mögé.
Julia Reda EP-képviselő szerint a január 21-i zárószavazás előtt 11 ország, köztük Hollandia, Németország és Olaszország is jelezte, nem támogatja az irányelv jelenlegi változatát. Sőt, a Politico hétfőn reggel arról írt, hogy ebben a formájában Magyarország sem támogatja az új törvényjavaslatot. Az országok többsége többek között azzal érvel, hogy a 11. és a 13. cikkely nem védi eléggé a felhasználók jogait.
Mindez egyelőre nem jelenti azt, hogy a szerzői jogi irányelvet a kukába dobnák, vagy, hogy a 11. és 13. cikkelyt kivennék belőle. Könnyen lehet azonban, hogy a szavazás előtt jelentősen átdolgozzák. Májusban viszont EP választás lesz, így ha most leszavazzák az irányelvet, nem sok idő marad az átdolgozására.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.