Tech hvg.hu 2018. november. 21. 16:03

Nem hagyja magát a YouTube, mozgalmat indított az új EU-s szabály módosításáért

Arra kéri a YouTube a tartalomkészítőket, hallassák a hangjukat a #SaveYourInternet hashtag segítségével. Azt is leírták, mi várható, ha januárban mégis a jelenlegi formájában szavazzák meg a szerzői jogi irányelvet az unió politikusai.

Két hónap. Nagyjából ennyi maradt a szabad internetből, legalábbis a jelenlegi állás szerint. Az Európai Unió politikusai januárban szavazhatják meg ugyanis azt az új szerzői jogi irányelvet, ami több szakember szerint is a kreativitás és a szabd internet végét jelentheti. Köztük van például a web atyja, Tim Berners-Lee is, aki korábban már többször is felszólalt a készülő új szabályozás ellen.

A legnagyobb problémát a 13. cikkely jelenti, ami röviden annyit jelent: ha egy felhasználó szerzői jogot sért, akkor azért a tartalmat közzétévő platform lesz a felelős. (Bővebben itt írtunk a dologról.) Mindez alapjaiban változtathatja meg a YouTube-ot is, amelynek vezetője, Susan Wojcicki is kifejtette már, miért betarthatatlan az irányelv és miért lesz ennek nagyon komoly hatása a YouTube-ra Európában.

A kritikájuk és a szakmai érveik – a dolgok jelenlegi állása szerint – eddig süket fülekre találtak, ez azonban nem jelenti azt, hogy feladnák a küzdelmet. A napokban egy külön aloldalt indítottak el, #SaveYourInternet hashtaggel pedig összefogást hirdettek a 13. cikkely ellenében.

YouTube

Ahogy azt az oldalon is írják, a szerzői jogi reformot maximálisan támogatják,

az Európai Parlament jelenlegi megfogalmazásában azonban az előterjesztés elfogadása akaratlanul is jelentős következményekkel járhat, amelyek megváltoztatnák az általunk megszokott internetet.

Az oldalon a Gyakran Ismételt Kérdéseknél pontosan leírják, mit is takar pontosan a 13. cikkely és annak milyen következménye lenne. Ezek közül is érdemes kiemelni a 6. és a 7. pontokat:

6. Mit jelent mindez számomra mint NEM az Európai Unióban élő YouTube-alkotó vagy -előadó számára?

Részleges vagy vitatott szerzői jogi információ esetén a YouTube és más platformok kénytelenek lennének letiltani, hogy az Európai Unióban élő felhasználók megnézzék a videóidat (a már feltöltötteket is).

7. Milyen típusú, szerzői joggal védett tartalmat nem használhatnék fel a videóimban?

A videóidban található, esetlegesen érintett, szerzői joggal védett tartalmak közé tartoznak például a képek, a művészeti alkotások, a szoftverek, a könyvekből származó szövegrészletek, a zeneszámok, a paródiák és sok minden más. További információ itt található).

A YouTube szerint azonban mindez elkerülhető lenne, a 13. cikkely jelenlegi megoldásánál ugyanis létezik jobb megoldás is. Ennek érvényesítéséhez azonban az kell, hogy minél többen hallassák a hangukat, ezért arra kérik a tartalomkészítőket, készítsenek minél több olyan videót, ami a 13. cikkelyről szól – így a követők is értesülnek a problémáról. Emellett Twitteren használják minél többen a #SaveYourInternet hashtaget, illetve csatlakozzanak a YouTube mozgalmához.

Hogy mennyire sikerül a szavazás előtti véghajrában érvényesíteni a "népakaratot", az egyelőre kérdéses. És januárig egész biztosan kérdéses is marad.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
Nagyítás HVG 2024. december. 29. 10:00

A felfordulás éve – 2024 képekben

A világ több pontja is forrongott idén, elhúzódó konfliktusok, váratlan bukások és győzelmek kerültek a címlapokra. Sok idei eseménynek pedig a jövő évünkre is hatása lesz. Képekben idézzük fel 2024 meghatározó pillanatait.