Tech hvg.hu 2018. december. 19. 13:16

Újra kibabrál a kormány az MTA-val?

Élethosszig tartó, 2019-ben havi 130 ezer forintos alkotói járadékot kaphatnak a 65 éven felüli Széchenyi- és Kossuth-díjasok, amit az MTA-nak kell megfizetni és folyósítania, ám MTA-tagok nem kaphatják meg.

Folytatja az Magyar Tudományos Akadémia elleni hadjáratát a kormány. A legújabb Magyar Közlönyben az olvasható, hogy változik a Kossuth- és Széchenyi-díjakat szabályozó törvény, a 65. életévüket betöltő díjazottak tudományos alkotói járadékban részesülhetnek. Ezt az MTA költségvetéséből veszi el a kormány, az MTA titkársága is folyósítja, de nem részesülhet benne az MTA rendes vagy levelező tagja, illetve olyan személy, amely a Magyar Művészeti Akadémiától kap művészeti járadékot (vagy arra jogosult).

A járadék összege a legkisebb öregségi nyugdíj 425 százaléka, ami 2018-ban 121 ezer forint – ez az összeg 2019-ben 2,7 százalékkal fog nőni. Aki ezt a pénzt megkapja, az élethosszig jogosult lesz rá. Az igénylés és folyósítás részletes szabályait a kormány rendeletben fogja megállapítani. A díjakat, így az alkotói járadékot is a köztársasági elnök adományozza, és a kormány terjeszti elő a díjazottak listáját.

 

Az Innovációs és Technológiai Minisztérium csütörtök reggel reagált cikkünkre. Azt közölték: „az írás szerzője a vitán felül segítő szándékú kezdeményezést nem átallja támadásként beállítani”, és azzal érveltek, hogy javaslatukat még az ellenzéki képviselők is egybehangzóan támogatták. „Az elfogadott törvénymódosítás egy régóta fennálló egyenlőtlen helyzetet szüntet meg. A Kossuth-díj és a Széchenyi-díj egyformán a kiemelkedő szellemi tevékenységet nyújtó alkotók iránti társadalmi megbecsülést juttatja kifejezésre. Előbbihez azonban már hosszú ideje művészjáradék kapcsolódik, míg a tudósok eddig nem részesültek efféle rendszeres és kiszámítható juttatásban. A 65 év feletti Széchenyi-díjasok számára most elérhetővé tett tudományos alkotói járadék kiteljesíti az elismerésekhez kötött, a díjazottak anyagi biztonságához való hozzájárulást szolgáló gondoskodást” – írták.

Az ITM azt is megjegyezte, hogy a szükséges fedezetet az akadémikusi és MTA doktori díjakhoz hasonlóan a kormány biztosítja, a központi költségvetés terhére intézkedik a kifizetéseket és a kapcsolódó adminisztráció ellátását finanszírozó forrás rendelkezésre bocsátásáról.

A minisztérium szerint prózai oka van annak is, hogy az MTA tagjai nem részesülhetnek az új járadékban. „Ők ugyanis akadémiai tagként életük végéig a járadék összegének három-négyszeresét kitevő, közel 500 ezer forintos havi tiszteletdíjra” és egyéb jóléti támogatásokra jogosultak. „Semmiképpen nem szorulnak tehát rá arra a juttatásra, amely a nem akadémia tag Széchenyi-díjasok számára azonban érdemi segítséget jelent.”

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?