Tech hvg.hu 2018. december. 07. 12:03

Brutális látványt nyújt az amerikai légierő legerősebb gépe, hát még 36 darab egy fotón

Az amerikai légierő kétszázadnyi repülőgépe sorakozott fel a repülőtér aszfaltján, majd emelkedtek a levegőbe.

Bár elsőre nem tűnik annak, az elephant walk egy speciális kifejezés az amerikai légierőnél. Akkor használják, amikor több repülőgép egymás után gurul a repülőtér aszfaltján, felszálláshoz készülődve. A napokban egy ilyen "koreográfiát" mutatott be az amerikai légierő 388-as és 419-es vadászrepülő százada, amelyek a legmodernebb vadászgépekből, F-35-ösökből állnak.

Az Engadget azt írja, összesen 36 darab ilyen vadászgép gurult az aszfalton, amely összesen mintegy 3 milliárd dollár, vagyis nagyjából 847,2 milliárd forintnyi értéket képviselt. A fotóval az amerikai légierőnek az erődemonstráció volt a cél.

Persze a gépek nemcsak a földön, a levegőben is igen impresszív látványt nyújtanak, pláne úgy, ha elsuhannak az ember feje felett. Az F–35-ösök 20-40 másodperc eltéréssel startoltak, majd nagyjából 11 percig repültek különböző alakzatokba rendeződve.

Az F–35-ösönek (vagy más nevén a Lightning II-nek) összesen 3 féle verziója létezik. Az F–35A a legkisebb és legkönnyebb változat, amely hagyományos módon száll le. Az F-35B röviden száll fel, és függőlegesen száll le, míg az F–35C gyakorlatilag az F–35A szteroidokon nevelt változata.

Az F–35-ösök fejlesztését sok kritika érte a hatalmas költség miatt: 1500 milliárd dollárt emésztett fel, ez 423 600 milliárd forintot jelent. A Lockheed Martin ezért megígérte, hogy megpróbálja lefaragni a költségeket. A vadászrepülő fő processzorát például olyanra cserélték le, ami nemcsak, hogy a korábbihoz képest negyedannyiba kerül, de 25x gyorsabb is.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.