Az év végéhez közeledve ismét közzétette átláthatósági jelentését a Facebook. A számok alapján úgy tűnik, 2018 áprilisa és szeptembere között komoly figyelmet fordítottak a spamek és az erőszakos tartalmak levadászására, de számszerűsítették a gyűlöletbeszéd, a zaklatás és a gyermekek szexuális kizsákmányolása ellen tett lépéseket is.
A Facebook közleménye szerint igyekeznek a tartalmakat még azelőtt eltávolítani az oldalról, hogy az bárkihez is eljutna. A gyűlöletbeszéd esetében például eddig ez 24 százalékos hatékonysággal ment (2017 októbere és decembere között), mostanra (2018. július-szeptember) viszont sikerült 52 százalékra emelni ezt az arányt, vagyis minden második, a gyűlöletbeszéd kategóriájába eső poszt jelenik csak meg a felhasználóknak.
A bullying és zaklatás, valamint a gyermekek szexuális kizsákmányolása és a meztelenség kapcsán nincsenek korábbi adatok, ám előbbi esetében 2,1 millió, utóbbinál pedig 8,7 millió bejegyzést távolított el a Facebook 2018. július-szeptember között.
Az adatsorból jól látszik, hogy messze az egyik legtöbb dolguk a spamekkel akadt a Facebook moderátorainak. Ezek száma eleve magas volt, de július és szeptember között már a milliárdos határt is átlépte, egész pontosa 1,231 milliárd ilyen bejegyzést távolítottak el. Ez a korábbi időszakban 957, 836 és 727 millió volt.
Hamis fiókokból összesen 754 milliót töröltek az elmúlt három hónapban. A Facebook szerint ezek többsége spamet terjesztett a közösségi oldalon, de időről időre végigfut a tisztítótűz a propagandát terjesztő álfiókok esetében is.
Az egyik legnagyobb változás az erőszakos tartalmak terén történt. 2018 harmadik negyedévében 15,4 millió ilyen bejegyzést töröltek, ami közel a duplája a második negyedéves 7,9 milliónak. Ha pedig összehasonlítjuk a helyzetet 2017 utolsó negyedévével, akkor látni igazán a nagy változást.
Ráadásul nemcsak a törlések száma nőtt, de annak az aránya is, hogy milyen arányban sikerül lekapni azt a Facebookról még azelőtt, hogy másoknak megjelenne, vagy jelentenék azt a közösségi oldal felé. A 2017 utolsó negyedéves 71 százalékról mostanra 96 százalékra nőtt ez az arány.
A kormányok is egyre kíváncsibbak
A Facebook szerint nemcsak a tartamak moderálásával kell az oldalnak megküzdenie, a kormányok is egyre több adatigényléssel fordulnak hozzájuk.
Mint írják, 2017 utolsó félévéhez képest 2018 első félévében már 26 százalékkal több, a felhasználók adatait kérő kérést kaptak. Ez számszerűsítve azt jelenti, hogy a korábbi 82 341 kéréshez képest 103 815 kérés futott be hozzájuk.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.