Tech hvg.hu 2018. november. 10. 09:03

Akkora jéghegy szakadt le az Antarktiszról, mint fél Budapest – fotók, videó

A NASA kutatói október elején vették észre a repedést, mostanra pedig le is vált a jéghegy a Pine Island-gleccserről.

A NASA műholdjai alig egy hónappal ezelőtt, 2018 októberében fedezték fel azt a jókra, nagyjából 30 km-es repedést, ami a nyugat-antarktiszi Pine Island-gleccseren jelent meg. A kutatók azt mondták, valószínűleg hónapok, de inkább hetek kérdése, hogy a jéghegy teljesen leváljon az Antarktiszról – és úgy tűnik, ez utóbbi jött be.

A B-46-os kódszámmal jelölt gleccser területe eredetileg 225 négyzetkilométer volt, ez közel négyszer akkora területet jelent, mint Manhattan. Vagy ha úgy jobban tetszik: valamivel nagyobb, mint fél Budapest. A NASA kutatóinak most sikerült a jéghegy közelébe repülniük, így nemcsak lefilmezték, de fotókat is készítettek róla.

A felvételeken jól látni, hogy a jéghegy már fel is darabolódott, köszönhetően a melegebb áramlatoknak.

NASA

Maga a jéghegy leszakadása ezen a területen egy természetes folyamat része, amit a szárazföld belsejében történő hóesés generál. A gleccsert a leesett hó súlya az Amundsen-tenger felé tolja, így jókra darabok szakadnak le az elejéből.

NASA

Csakhogy ez a folyamat az elmúlt években felgyorsult, így egyre több jég kerül a tengerbe, ezzel emelve meg annak szintjét.

NASA

A B-46-os jéghegy viszont szinte eltörpül ahhoz az A-68-ashoz képest, ami a Larsen-C jégshelfről szakadt le még 2017-ben. Az egy 6000 négyzetkilométeres, nagyjából 1 billió(!) tonnás tömb volt, ami nemrég mozgásba lendült.

NASA

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, kövesse a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.