Üzemzavar lépett fel az ISS orosz Zvezda modulján a három számítógép egyikénél, de ez nem jelent veszélyt sem az állomás működésére, sem a személyzetének tevékenységére – közölte a Roszkoszmosz orosz állami űrvállalat.
A Roszkoszmosz szerint a normál ciklogram két csatorna használata mellett is végtelen idejű repülést tesz lehetővé. A szakemberek csütörtökön azonban újraindítják a programkészségét elveszített komputert, mert szavatolni akarják a Progressz teherűrhajó novemberi üzembiztos csatlakozását.
A számítógép cseréjére a Roszkoszmosz sajtószolgálata szerint nem lesz szükség.
A hír a megszokottnál nagyobb figyelmet kapott, mert október 11-én, nem sokkal a felbocsátása után kényszerleszállást hajtott végre a Nemzetközi Űrállomásra elindított Szojuz FG rakétával felbocsátott Szojuz MSZ–10 orosz űrhajó, a fedélzetén Alekszej Ovcsinyinnel és Nick Hague-gel. Az orosz és az amerikai űrhajós épségben ért földet az ejtőernyővel fékezett visszatérőkabinban. Embert szállító orosz űrhajóval legutóbb 35 éve történt baleset a felbocsátáskor.
A Roszkoszmosz szerint a balesetet emberi hiba okozta, a hordozórakétának az első és a második fokozat szétválását jelző szenzora meghibásodott, amikor Bajkonúrban összeszerelték.
Augusztus végén légnyomáscsökkenést észleltek az űrállomáson, mint kiderült, egy nagyjából két milliméteres lyuk hajszálrepedés volt a Szojuz űrhajó burkolatában. Az asztronauták behegesztették a rést, és helyreállították a légnyomás normális szintjét. A sérülés okaként eleinte egy mikrometeorit becsapódására gyanakodtak, majd kiderült, hogy a sérülést fúróval okozták, amelynek nyomát megpróbálták eltüntetni. A Roszkoszmosz vezérigazgatója nem zárta ki a szándékos károkozást sem. Az orosz űrkutatási hivatal vizsgálóbizottságot hozott létre az ügy felderítésére.