Tech hvg.hu 2018. október. 26. 16:00

120 millió forintért kelt el a kép, amelyet a mesterséges intelligencia festett

Pár ezer dollárral számoltak, végül több mint 400 ezerért ment el egy New York-i árverésen a portré, amelyet emberi kezek helyett francia fiatalok számítógépes algoritmusa készített.

Sikeresen értékesítették az Obvious névre keresztelt, francia fejlesztőkből álló trió algoritmusa által készített festményt a Christie's aukciósház napokban zajlott New York-i árverésén. A képzeletbeli Belamy bárójáról született portré árát 7-10 ezer dollárra becsülték fel, ám ennél végül sokkal többért, 432 ezerért (kb. 120 millió forintért) ment el.

Christie's

A festmény érdekessége – mármint azon túl, hogy emberi kezek helyett kizárólag számítógépes algoritmus dolgozott rajta –, hogy a készítéséért felelős rendszer a konkrét munka előtt 15 ezer portrét tanulmányozott, hogy elegendő tapasztalattal rendelkezzen.

A Generative Adversarial Network (GAN) névvel illetett algoritmus a húszas éveikben járó párizsi fiatalok munkája. Még nem tökéletes, a portrék ugyanis elmosódottak, de idővel akár látványosabb munkákra is alkalmas lehet.

A világ legismertebb és alighanem egyik legokosabb tudósa, Stephen Hawking korábban úgy fogalmazott, az emberiség egyik legnagyobb dobása lehet az MI, de csak akkor, ha jóra használják. Ha nem, akkor mindennek vége lehet.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, kövesse a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.