Kína egyik legnagyobb technológiai vállalata, a Tencent és a londoni Medopad rendszere egy kamera képét nézve az eddiginél tízszer gyorsabban képes diagnózist felállítani egy parkinsonos betegről.
Míg néhány évvel ezelőtt is csupán a sci-fi kategóriájában tartozott, ma már teljesen valósnak és egyértelműnek tűnik, hogy a jövő orvoslásában komoly szerepe lesz a mesterséges intelligenciának (AI). Míg a kutatók a betegségek ellen fejlesztendő gyógyszerek tesztelésénél hívják segítségül az AI-t, a betegekkel dolgozó orvosoknak a diagnosztikában jelenthet komoly segítséget a technológia. Ez utóbbira jó példa most az a rendszer, amelyet a kínai techóriás, a Tencent, valamint a londoni Medopad nevű orvosi cég fejlesztett ki a Parkinson-kór diagnosztizálására.
A BBC beszámolója szerint a rendszer egy kamera segítségével figyeli meg a betegek kézmozgását, amelyből kikalkulálja, mennyire súlyosak az illető tünetei. A kutatók a mesterséges intelligenciát a londoni King's College Kórház betegeiről készült felvételekkel képezték ki a feladatra, amelyeket az orvosok már korábban kiértékeltek.
A rendszer komoly segítséget jelenthet az orvosok számára. Míg a "hagyományos" mérési módszerek esetében a betegen különböző érzékelőket kell elhelyezni, a kamerás megfigyelésnél erre nincs szükség. A mesterséges intelligencia rádásul tízszeresére gyorsítja a diangosztizálást: míg jelenleg mintegy fél órát vesz igénybe az adatok kiértékelése, az új módszer alig 3 perc alatt adja meg a végeredményt. Ráadásul mivel a rendszerhez készült egy okostelefonos fejlesztés is, így az orvos akár a távolból is elvégezheti a vizsgálatot – anélkül, hogy a betegnek be kellene mennie a kórházba.
Az amerikai ipari kémkedési botrány kapcsán persze felmerül a kérdés, mennyire okos ötlet egy brit cégtől egy kínai óráisvállalattal kooperálni. Wei Fan, a Tencent Medical AI laboratórium vezetője szerint azonban ez egy teljesen transzparens projekt, amiből mindenkinek csak előnye származik. Főleg azért, mert a becslések szerint világszerte mintegy 10 millió Parkinson-kórban szenvedő beteg él, és ez a szám a jövőben csak növekedni fog.
Hasonló fejlesztésen egyébként a svájci Robotika Intézetben is dolgoznak. Ott egy olyan okostelefonos alkalmazást készítettek, amely különböző gyakorlatok végzésére kéri a beteget, majd az ebből származó adatokat egy mélytanuló algoritmus segítségével dolgozzák fel.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, kövesse a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.