Tech László Ferenc 2018. október. 20. 20:00

Teszten a friss androidos telefon, melybe végre gyönyörű képernyőt tett a Sony

László Ferenc
Szerzőnk László Ferenc

Az Xperia XZ3 aduásza egyértelműen a gyártótól szokatlan újfajta kijelző. De vajon más érdemi fejlesztés is rejtőzik a Sony menetrendszerűen érkezett felsőkategóriás újdonságának a tarsolyában? Tesztünkből minden fontos részletre fény derül.

Legutóbb áprilisban teszteltünk Sony csúcsmobilt, konkrétan kettőt, az XZ2-t és hasonló tudást kisebb méretben és szerényebb áron kínáló XZ2 Compactot. Akkor azzal zártuk írásunkat, hogy jó lenne, ha a japán gyártó felhagyna az új csúcsmobilok futószalagon történő, némileg elkapkodott kiadásával. A Sony nem igazán fogadta meg szerény tanácsunkat, hiszen azóta kijött az XZ2 Premium, most pedig már az XZ3 a vállalat aktuális csúcsmodellje.

Ember legyen a talpán, aki követni tudja, hogy éppen hol tart és pontosan mit akar a Sony a legújabb high-end Xperiákkal. Mi mindenesetre most alaposan körbejárjuk az XZ3-ast, ami néhány hónapig talán nem kap utódot vagy testvérmodelleket. Bár erre azért nem vennénk mérget.

Külcsín

A dizájnerek továbbhaladtak azon az úton, amelyen a közelmúltban kijött Xperiákkal elindultak, vagyis az XZ3 már sokkal inkább lekerekített, semmint szögletes formavilágú telefon. Ez az AmbientFlow-nak nevezett formanyelv tapasztalataink szerint elnyeri a többség tetszését, és semmivel sem neveznénk gyengébbnek a nagy riválisok által alkalmazott dizájnskoláknál. Csak másnak.

László Ferenc

Az XZ2-nél enyhén hosszabb és szélesebb újdonság fényesen csillogó fémkeretét Gorilla Glass 5 szendvicsbe foglalták. Az XZ3 egészen addig remekül mutat, amíg a felületét nem rondítják el (pillanatok alatt) az ujjlenyomatok. Illetve amíg le nem ejtjük, mert ugyebár az ilyen csupaüveg mobilok szinte azonnal repednek és/vagy törnek ilyenkor.

Ergonómia terén lenne még hova fejlődni, hiszen a jobb oldali bekapcsológomb, illetve a hátsó ujjlenyomat-szenzor is kényelmetlenül alulra került. Utóbbi szerencsére kiválóan végzi a dolgát. Azért pedig külön plusz pont jár, hogy a dedikált exponálógomb ennek az egyébként vízálló Sony telefonnak sem hiányzik az oldaláról.

László Ferenc

Kijelző

A Sony eddig mindig a saját IPS LCD technológiát fejlesztgette, az XZ3 az első olyan készüléke, mely a Samsung, illetve az Apple példáját követve OLED-alapú. És egyszerűen gyönyörű. A kontrasztarány gyakorlatilag végtelen, a feketék valódi mélyfeketék és a betekintési szögek is hatalmasak.

És hogy egy kicsit tovább csavarjanak a dolgon, a gyártónál most először kerekítették lefelé a dupla koppintással felébreszthető kijelző bal és jobb oldalát, ami egyrészt jól mutat, másrészt remek fogást biztosít. A lekerekítés hajszálnyival erősebb, mint a Samsung csúcsmobilok esetében, és a sarkokban is merészebb rádiuszt alkalmaztak a tervezők.

László Ferenc

A képátló az elődhöz képest 5,7-ről 6 colra nőtt és maradt a hosszúkás 18:9-es képarány. És szerencsére továbbra sincs a tartalomfogyasztásba belerondító notch, vagyis szenzorsziget. A felbontás Full HD+-ról QHD+-ra nőtt, így már egészen közelről sem láthatunk pixeleket. Az XZ2 Premium-féle 4K felbontás pedig egyáltalán nem hiányzik.

Újdonság az úgynevezett oldalérzékelés, vagyis, hogy a kijelző oldalának megkocogtatásával egy lokális menü csalogatható elő, illetve, ha ugyanitt lefele húzzuk az ujjunkat, az megfelel egy "vissza" parancsnak. Elvileg nem rossz ötlet, a gyakorlatban azonban megbízhatatlanul működik a funkció. Szerencse, hogy bármikor ki lehet kapcsolni.

OLED panelről lévén szó nincs szükség háttérvilágításra, ezért az időt, a töltöttséget és akár egy grafikát is folyamatosan mutathat a telefon készenléti, úgynevezett AOD üzemmódja. Ez azonban alaposan, a riválisoknál jobban meríti az akkumulátort. Reméljük, hogy egy szoftverfrissítés javítani fog ezen.

László Ferenc

Szoftver, hardver

Az XZ3 az első olyan okostelefon, melyen a dobozból kivéve kapásból a legújabb, 9.0-ás Android Pie fut. Hasonlóan friss Android csak a OnePlus 6-on teljesít szolgálatot, mely nemrégiben kapta meg a 9.0-ás frissítést. Az XZ3 szoftverén érződik, hogy más alapokra épül, mint az XZ2-é, de egy laikus első blikkre csak kevés különbséget talál a két készülék Sony által személyre szabott kezelőfelületén.

Ennél azonban fontosabb, hogy a készülék villámgyors, ami a jól optimalizált szoftver mellett az elődből már ismerős Snapdragon 845-ös chipset érdeme. A felhasználói felületen közlekedve nincsenek döccenések és a legújabb autós és akciójátékok is maximális részletességgel, akadás nélkül futnak a melegedésre mérsékelten hajlamos XZ3-on.

A 4 GB RAM ma még elég, de holnap gyorsan szűkössé válhat. Érthetetlen, hogy a 6 GB RAM-os XZ2 Premium után és egyes sokkal olcsóbb 8 GB RAM-os riválisok mellett miért adták ki ezt a telefont ilyen relatíve kevés memóriával. A 64 GB belső tárhely is lehetne picit több, bár ezért kárpótol a microSD bővíthetőség. Piros pont jár a felső élről külön eszköz nélkül, egyszerűen körömmel kiszedhető microSD/nanoSIM tálcáért, azért viszont fekete, hogy a tálca kivétele minden egyes alkalommal azonnali újraindulást eredményez.

László Ferenc

Az akkumulátor alig 4 százalékkal lett combosabb az elődben lévőnél, ekkora készülékházba ma már illene 3300-asnál nagyobb telepet szerelni. Szerencsére a fogyasztást sikerült kordában tartania a fejlesztőknek, így a manapság átlagosnak mondható bő 1 napos üzemidőt és 4-5 órás kijelzőidőt hozza az XZ3. Remek dolog a QC 3.0-ás gyorstöltés és a Qi vezeték nélküli töltés opció, az viszont arcpirító, hogy alapáron egy mindössze 7,5 W-os, igen lassú töltőt kapunk a készülék mellé. Ennél rosszabb töltőt csak az Apple ad: a Xs-ek gyári töltője alig 5 W-os teljesítményű.

Ahogy az elvárható, az XZ3 támogatja a leggyorsabb 4G-t, wifit és bluetooth-t, vezetékes fronton USB 3.1-es tempót biztosít és a GPS-vevő is gyors, pontos. Az előlapi dupla hangszóró kiválóan szól. Rezgőmotoros hangzásjavítást, illetve USB-C-jack átalakítót is kapunk. Utóbbit azért, mert ezen a telefonon sincs már 3,5 milliméteres audio csatlakozó aljzat.

Képalkotás

Frontkamera terén furcsa ívet ír le a Sony. Az XZ1-ben 13 megapixeles fényleső volt, amit az XZ2-ben egy 5 megapixeles egység váltott, az XZ3-ban pedig visszakaptuk a 13 millió képpontot. A fényerőt f1,9-re növelték, vagyis rossz fényviszonyok mellett jobb önarcképeket tudunk készíteni, akár a háttér elmosása mellett is. Bár utóbbi esetben 8 megapixelre csökken a felbontás.

A hátsó kamera vonatkozásában is egyedi stratégiát választott a gyártó. Az XZ2 szimpla kamerája után az XZ2 Premiumban felbukkant a cég első duplakamerás megoldása, erre most az XZ3 ismét egyetlen, 19 megapixeles hátsó egységgel támad. A háttérelmosás ettől függetlenül adott, úgy, hogy két gyorsan egymás után készített fotóból gyúrja össze az algoritmus az állítható mélységélességű fotót. Optikai zoom viszont nincs, nem állítható a rekeszérték és az optikai képstabilizátorról is le kell mondanunk.

László Ferenc

A képminőség javult az elődhöz képest, ami nagyrészt szoftveres finomhangolásnak köszönhető, de rossz fényviszonyok mellett az f2-es fényerejű és optikai képstabilizátor nélküli kamera nem képes csodákra. A videófelvevő 4K-ban nem tud 60 fps-t, csak 30-at, ha pedig 4K HDR anyagokat veszünk fel, akkor már csak 24 fps-t kapunk. Szuperlassításban továbbra is csak a Sony tud Full HD mellett 960 képkocka/másodperces tempót, ilyenkor azonban csupán 0,09 másodpercet tudunk megörökíteni.

Konklúzió

+: általánosan kiváló minőség, gyönyörű OLED kijelző, gyors működés, bővíthető tárhely, friss Android, vízálló kivitel.

: ergonómiai hibák, nem túl sok RAM, szimpla hátsó kamera, újraindulás a kártyatálca kihúzásakor, lassú gyári töltő.

A Sony Xperia XZ3 egy gyönyörűen kivitelezett valódi felsőkategóriás okostelefon, melyen az elérhető legfrissebb Androidot használhatjuk. Hibáktól azonban ez a japán telefon sem mentes, de mind közül talán az a legkomolyabb, hogy az XZ2 helyett tavasszal kapásból nem ezt a telefon adta ki egyetlen 2018-as zászlóshajóként a Sony.

A 270 ezer forintos hivatalos hazai listaár nem túl barátságos akkor, amikor az év első felében kijött dél-koreai és kínai riválisok ennél ma már 30-40 ezer forinttal olcsóbban kínálnak összességében véve kiegyensúlyozottabb produkciót.

Ahogy korábban az XZ2, úgy most az XZ3 kapcsán is azt érezzük, hogy a Sony még mindig nem igazán tudja, hogy pontosan mit szeretne elérni a mobilpiacon. Túl gyorsan jönnek az egymástól relatíve kis mértékben különböző és forradalmi újítás nélküli csúcskészülékei. Ezúttal legalább az pozitívum, hogy az XZ3 legalább már jó irányba mutat.

Többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni ezekről, kövesse a HVG Tech rovatának facebookos oldalát.

Hirdetés
Itthon Bábel Vilmos 2025. január. 07. 14:32

„Azt mondta, el kellene mennem Indiába” – Orbán ájurvédikus gyógyító ismerőse Keralába közvetít ki magyar betegeket

Orbán Viktor egy indiai származású, Magyarországon élő ájurvédikus gyógyító oldalán tűnt fel az indiai Kerala államban, akiről azt mondja, ismeri, de azt már nem árulja el, honnan. Orbán azt is mondta: nem egészségügyi kezelés miatt utazott ki. Nem messze onnan, ahol a miniszterelnök nyaral, van egy ájurvédikus klinika, ahova az indiai ismerőse Magyarországról közvetít betegeket kezelésre. Felhívtuk a klinikát, és beszéltünk valakivel, akit a gyógyító oda közvetített volna kezelésre.