A videojáték- és az okostelefon-függőség után újabb digitális veszélyről kaptunk hírt: a Netflix is magába szippanthatja a felhasználót.
A Netflix vonzó, ez tagadhatatlan: egy tavalyi statisztika szerint egy átlagos előfizető 50 percet töltött naponta a tartalmak streamelésével. Reed Hastings Netflix-vezérigazgató is elismeri, éppen az a céljuk, hogy minél inkább magukhoz édesgessék a felhasználókat.
De hol a határ? Mikor válik valaki Netflix-függővé? Egy 26 éves indiai férfi úgy érezte, függővé vált, miután naponta több mint hét órát netflixezett. (Az indiai Netflixen rengeteg amerikai és európai sorozat, valamint számos bollywoodi film és indiai program található.) A férfi fél évvel korábban munkanélkülivé vált, és mivel nem volt képes megbirkózni az ebből adódó stresszel, inkább az alternatív valóság világába menekült. Reggel azonnal bekapcsolta a gépét, s már töltötte is be a Netflixet. Később komoly szemproblémák és álmatlanság is jelentkezett nála. Egy idő után rájött, ez így nincsen rendben, és segítséget kért, a bangalore-i országos mentális egészségügyi és idegtudományi intézethez fordult.
Az intézet egyik speciális szolgáltatása (SHUT) a technológia egészséges használatához kapcsolódik, és a technológiai függőségekkel foglalkozik. A páciens kezelése során óránként ötperces légzőgyakorlatokat végeztettek a stressz oldására, emellett speciális terápiát és karriertanácsokat is kapott.
A Netflix-függőség ugyan nem szerepel az öt leggyakoribb mentális rendellenesség között, de a lehetősége már megjelent. Míg a fiatalabb generációnál elsősorban a játékfüggőség jellemző, addig a Netflix-függőség a folyamatos stressz alatt álló felnőtteket érintheti.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.