Tech MTI 2018. október. 08. 20:33

Baj van a Hubble űrtávcsővel, vészmegoldást alkalmaztak a tudósok

Újabb giroszkópja romlott el a Hubble űrtávcsőnek, ezért amíg a tudósok megoldást találnak a hiba elhárítására, az űreszköz tartalékos üzemmódban működik.

Az űrtávcső legfontosabb eszközei közé tartoznak a giroszkópok, amelyek stabilizálják, valamint módosítják a pályáját, ezzel teszik lehetővé tudományos munkájának elvégzését.

Az 1990-ben útjára bocsátott Hubble-t – amelynek közreműködésével nemrég megtalálták az első exoholdat – hat giroszkóppal szerelték fel, három közülük régebbi és három újabb. Egy ideje már csak három működött, ennyivel üzemel optimálisan.

A régebbi giroszkópokkal évekig számos probléma lépett fel, a pénteken elromlott giroszkóp az újabbak közül való volt. Amikor az újabbak közül egy másikat akartak beindítani, az nem működött megfelelően. Az eszköz működését irányító tudóscsoport ezért úgy határozott, hogy biztonsági üzemmódba kapcsolják, amíg megoldást keresnek a problémára.

NASA / ESA

A Hubble-misszió helyettes vezetője, Rachel Osten Twitter-üzenetében azt írta, hogy a hiba miatt elég stresszes hétvégén vannak túl, azon dolgoznak, hogy életre keltsék az utoljára elromlott giroszkópot, de nem egyszerű.

Osten emlékeztetett: mindig is azt tervezték, hogy amennyiben két működő giroszkóp marad, csak az egyikkel dolgozzon a Hubble. Szerinte nincs nagy különbség a két és egy giroszkópos működés között, de ezen a módon nagyon sok további megfigyelési időt biztosíthatnak, amire a csillagászközösségnek óriási szüksége van.

Az űrteleszkóp nagyon értékes forrás a csillagászok számára, megfigyelési idejét alaposan beosztják, mert hatalmas rá az igény. Nemrég például szokatlan infravörös fényt érzékelt az RX J0806.4-4123 kódnevű neutroncsillagnál.

Az irányítóknak most az kell eldöntenie, hogy működtessék-e a Hubble-t két giroszkóppal, és ha azok közül is elromlik egy, működjön-e eggyel vagy csak eggyel működtessék és amikor elromlik, akkor kapcsolják be az utolsót.

Osten Twitter-üzenetében kifejtette: nem volt váratlan a hiba, tudták, hogy be fog következni, a giroszkóp ugyanis a korábban véltnél hat hónappal tovább működött már.

A Hubble helyét 2021-ben a James Webb Űrtávcső (JWST) veheti át, amely 2016-ban készült el. A NASA első igazgatójáról, James Webbről elnevezett űrtávcső a Földtől mintegy másfél millió kilométerről fogja megfigyelni a Naprendszer objektumait, és mintegy 5-10 éven keresztül készít felvételeket. Teljesítménye százszor nagyobb lesz, mint a Hubble űrteleszkópé.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
Nagyítás HVG 2024. december. 29. 10:00

A felfordulás éve – 2024 képekben

A világ több pontja is forrongott idén, elhúzódó konfliktusok, váratlan bukások és győzelmek kerültek a címlapokra. Sok idei eseménynek pedig a jövő évünkre is hatása lesz. Képekben idézzük fel 2024 meghatározó pillanatait.