Az éveken át pletykált saját okostelefon helyett végül egy otthoni okosközpont lesz a Facebook első, teljesen házon belül tervezett eszköze. A most bejelentett, Portal nevű készüléktől azt várják, hogy "radikálisan megváltoztatja majd a kapcsolattartás módját".
Nem hivatalos hírek szerint a Facebook már januárban elkészült a Portal nevű, otthonainkba szánt készülékével, azonban a közösségi oldal üzemeltetői tavasszal nem mertek előállni egy ilyen, adatgyűjtési kérdéseket is felvető készülékkel, miután március végén kirobbant a Cambridge Analytica-botrány. Mostanra azonban már csillapodtak a hullámok. Illetve egy 50+40 millió felhasználót érintő biztonsági probléma ugyan közbejött, de októberben már mindenképpen elő kellett állni a készülékkel, hogy eséllyel indulhasson a kereskedelemben november elején kezdődő karácsonyi szezonban.
A Facebook Portal egy, a (9,7-es) iPad táblagépekhez hasonlóan 10,1 hüvelykes képernyővel rendelkező készülék, míg a Portal+ képernyője már inkább a laptopokat idéző 15,6 colos. A képernyőméretek közti különbség a felbontásban is látszik, a kisebb eszköz tulajdonosai 1280x800 pixelt látnak majd, míg a pluszos verzió 1920x1080 (Full HD) felbontású. A műszaki különbség sorának itt vége is, egyebekben megegyezik egymással a két modell.
A készülékben az Amazon Alexa nevű digitális asszisztense dolgozik, magyarul még nem tud, de angolul kérdezni lehet tőle az időjárásról, érdeklődni az új hírekről, keresést indítani a neten (satöbbi), a válasz pedig szintén hangban érkezik. Ezt a funkcionalitást azonban csak amolyan mellékesként említi a Facebook, a Portal gépeket alapvetően kapcsolattartásra szánják.
A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a nagy képernyő mellett egy kamerával és egy mikrofon-hangszóró párossal látták el a készüléket, hogy videotelefonálni lehessen vele. Ezt intelligens megoldások segítik: a kamera mozgás közben követi a beszélőt, ahogy a mikrofon is a mozgásban lévő felhasználóra próbál fókuszálni, közben minimalizálja a háttérzajt. Az adatvédelmi aggályokra reagálva a Facebook a készüléket bejelentő közleményben hangsúlyozta: a kamera-mikrofon páros egyetlen érintéssel deaktiválható, ráadásul az objektív elé egy könnyen elhúzható fedőt is szereltek. (Hogy ne kelljen szigszalaggal leragasztani a kamerát, ahogy azt például Mark Zuckerberg is teszi a saját laptopján.)
Felhívni a facebookos (messengeres) ismerősöket lehet – akkor is, ha nekik nincs Portaljuk, hiszen videotelefonálni akkor is tudnak a számítógépükkel vagy telefonjukkal. A Portal igazából ezt az egyetlen funkciót "háziasítja", kicsit olyan, mint a videohívások vezetékes telefonja. Amelyre persze a Messengerből nem csak ismerőseinket kapjuk meg, hanem a kiterjesztett valóságra alapuló maszkokat is.
A Facebook első körben az Egyesült Államokbak kezdi meg a készülékek forgalmazását, ott már elő is rendelhetők a Portalok. Az alapmodell nettó 199 dollárba (kb. 56 ezer forint) kerül, míg a Portal+ 349 dolláros (kb. 99 ezer forint) árcédulával rendelkezik.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.