Tech hvg.hu 2018. augusztus. 27. 12:03

Nem várt helyről jöhet a segítség az álhírek leleplezéséhez

Egyre nagyobb gondot jelentenek a híroldalak és a közösségi médiumok számára az álhírek. A Michigani Egyetem kutatói hatékonynak tűnő segítséget fejlesztettek ki a leleplezésükre.

Esetenként még az embernél is hatékonyabban különbözteti meg a hamis híreket az igaziaktól a Michigani Egyetemen fejlesztett számítógépes algoritmus, amelyet a hétvégén mutattak be egy nemzetközi számítógépes nyelvészeti konferencián Santa Fében.

A rendszer fejlesztőcsoportjának vezetőjét, Rada Mihalceát is éppen az a negatív hatás zavarta, amelyet a hamis hírek okoznak a politikában és persze a mindennapi életben. Csapatával olyan nyelvi algoritmust fejlesztett, amelyik elemzi a leírt híreket, olyan jeleket keres a szövegben, a nyelvtani szerkezetekben, az írásjelekben, amelyek álhírekre utalhatnak.

Bár a híroldalak és a közösségi médiumok nagy része hús-vér szerkesztőkre támaszkodik az álhírek kiszűrésében, az automatizált rendszer azonban remekül támogatja és leegyszerűsíti a munkát. Vannak például szavak, amelyek a valódi hírek használatánál gyakoriak, a mesterséges intelligencia pillanatok alatt összeszámolja ezeket. Erre ugyan az emberi munkaerő is képes, csak ez elvonhatja a figyelmét a szöveg tényleges értelmezésétől.

A Michigani Egyetem rendszere 76 százalékos pontossággal szűri ki az álhíreket az emberi szerkesztők 70 százalékos eredményével szemben. Ezzel együtt azt a kutatók sem állítják, hogy a rendszerük teljesen kiválthatja az emberi közreműködőket, de hatékony segítség lehet a kamuhírek elleni küzdelemben.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, kövesse a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.