Egy korábbi, indiai expedíció adatainak kielemzése megerősítette a feltételezést.
Közvetlen bizonyítékot talált egy indiai expedíció arra, hogy valóban fagyott víz van a Holdon. A 2008 és 2009 között zajló Csandrajáan–2 misszió adatait éveken keresztül elemezték kutatók, és mára már biztosak benne, hogy a kutatás közben valóban jeget találtak a Hold északi és déli pólusa körül.
A BBC szerint a fagyott víz a déli póluson kráterekben gyűlt össze, északon viszont csak szétszóródott az égitest felszínén.
A jég megmaradásának kedvezett, hogy a Hold tengelye 1,54 fokkal megdőlt, így a pólusokon vannak olyan részek, amelyeket sosem ér napfény. A kráterek mélyén pedig általában -157 Celsius-fok körül van a hőmérséklet, így a szélsőséges ingadozás sem jelent veszélyt.
A BBC szerint ha a fagyott víz elegendőnek bizonyul, akkor a jövőben egyszerűsödhetnek az ember holdbéli expedíciói: akkor ugyanis nem kell majd ivóvizet magukkal vinniük, képesek lesznek a Hold felszínéről összegyűjteni azt.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, kövesse a HVG Tech rovatának tudományos témákkal is foglalkozó Facebook-oldalát.