Tech hvg.hu 2018. augusztus. 18. 09:03

Különös dologra bukkant a NASA űrszondája: van egy "fal" a Naprendszer végén

A NASA New Horizons űrszondája egyelőre még távol van a Naprendszer szélétől, de a műszerei már most egy igen érdekes jelenség nyomaira bukkantak.

Fél éven át néma volt a Naprendszer szélén szolgálatot teljesítő New Horizons űrszonda, míg nem a nyár elején újra "felébresztették" őt a NASA kutatói. A cél akkor az volt, hogy a Kuiper-övben található Ultima Thule égitestet tanulmányozza, most azonban egy sokkal érdekesebb dologra bukkant az érzékelőivel. Egy "falra".

A Science News beszámolója szerint az űrszonda segítségével a kutatók végre tanulmányozhatják a Naprendszer szó szoros értelmében vett határát, amely 100-szor messzebb van a Naptól, mint a Föld. Ez az a hely, ahol a Napból érkező töltött részecskék kölcsönhatásba lépnek a csillagközi térből érkező töltetlen hidrogénnel.

A Napot úgy kell elképzelnünk, mint a Föld mágneses terét. A belőle kiáramló részecskék egyfajta buborékot hoznak létre – ez a helioszféra –, ezek határait pedig (ahol találkozik a csillagközi térből érkező részecskékkel) heliopauzának nevezzük.

NASA

A részecskék kölcsönhatása hozza létre a fent említett "falat", amely segít a beérkező ultraibolya sugarakat szétszórni. A Voyager-1 és a Voyager-2 30 évvel ezelőtt már detektálta a "falat", ám egészen mostanáig kellett rá várni, hogy egy újabb mérőeszközzel meg tudják vizsgálni.

A New Horizons Alice nevű eszköze tíz éven át, 2007 és 2017 között észlelte a Lyman-alfa vonal UV-sugárzását. Ez az a terület, ahol a Napból származó részecskék a hidrogénnel ütköznek. Ezt az UV-sugárzást az egész Naprendszerben "látni", ám a jelek szerint a heliopauzánál lévő hidrogénfal további UV-sugárzást bocsát ki.

A szakemberek azonban egyelőre még nem vetették el azt sem, hogy a galaxisban van egy erősebb UV-forrás, ami ezt a további sugárzást okozhatja. Hogy megbizonyosodjanak egyik vagy másik állításról, a New Horizons a jövőben évente kétszer további vizsgálatokat végez majd el.

A végső bizonyítékot az adhatja majd a fal létezésére, ha az űrszonda áthalad rajta. Ebben az esetben ugyanis az UV-sugárzásnak csökkennie kell, ami a fal jelenlétét támasztja alá. A Voyagerek már átlépték ezt a falat, a New Horizons viszont nagyjából 12 év múlva tenné meg mindezt. A kutatók bíznak benne, hogy akkor lesz még benne annyi energia, hogy vizsgálatokat tudjon végezni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, kövesse a HVG Tech rovatának tudományos témákkal is foglalkozó Facebook-oldalát.