A kaliforniai Napa-völgyből származó borokban mutatták ki a radioaktív cézium-137 izotópot.
A Bordeaux-i Egyetem kutatói szerint a katasztrófa évéből származó, 2011-es évjáratú borokban talált cézium-137 mennyisége kétszer akkora volt, mint a korábbi évjáratokban.
Az érintett borokban eltért a nukleáris katasztrófa után a levegőbe került izotóp mennyisége: a rozékban kevesebbet, a vörös borokban többet mutattak ki.
A kutatók szerint a borokban talált radioaktív anyagok mennyisége nem érte el azt a határértéket, amely sugárbetegséget okozhatna azoknál, akik elfogyasztanák őket.
A fukusimai atomerőműben 2011. március 11-én történt súlyos baleset, miután Japán partjait elérte egy pusztító cunami. A kármentő csapatok csak egy évvel ezelőtt találtak rá a három leolvadt blokkból kiszabadult nukleáris fűtőanyagra.
(Sky News)
![](https://cdn.hvg.hu/img/partolo_tagsag/HVG_hetilap_2_ho_50_off_kampany_03_640x360.png)