Végy egy egyszerű, de annál népszerűbb videojátékot, és azon át mutasd meg, hogyan tehet szert valaki az anyagilag is biztonságos jövőre – ez a Microsoft és a Code.org kezdeményezésének sikerreceptje, mely túlzás nélkül is elképesztően népszerű: már 85 millióan döntöttek úgy, hogy elsajátítják a kódolás, és azzal együtt a digitális írástudáshoz nélkülözhetetlen alapokat. Közben újfent bizonyítást nyert, hogy az informatikussá váláshoz és a technológiai világ támasztotta követelmények megértéséhez nemhogy előképzettségre, különösebb pénzügyi ráfordításra sincs szükség.
Aki boldogulni akar, egy kicsit informatikussá is kell válnia ahhoz, hogy a jövő munkaerőpiaci elvárásait erőlködés nélkül is képes legyen megugrani – mondta nemrég, Litkei Péter, a NetAcademia Oktatóközpont ügyvezetője. Szellemi kincsünk gyarapításának szükségessége ugyanakkor azóta sem csökkent, sőt, bizonyos értelemben fontosabbá is vált a korábbiakhoz képest, hiszen a civilizált világot érő folyamatos, technológiai fejlődés újabb kihívásokat támaszt velünk szemben – az arra való reagálás követelménye így pedig állandó jellegűvé vált.
A szolgáltatásfejlesztésben is utazó Dobó Mátyás szerint az is igaz, hogy a holnap történő karrierépítéshez nem elegendő a digitális eszközök „olvasásának” képessége, az ugyanis csak a tartalom fogyaszthatóságában jelent előnyt, a jobb élethez, és a gyerekek felnőttként való boldogulásához a digitális írástudás megléte, a minket körülvevő dolgok befolyásolásának képessége vezet.
Ám míg sokan most is úgy érzik, hogy kimagasló intelligencia és logikus gondolkodás hiányában lehetetlen programozónak menni, az igazság valójában az, hogy a cégek – a jelentős szakemberhiány miatt – egyre inkább olyanokat keresnek, akik meglévő építőkockákból képesek összeállítani, felépíteni valamit. „Lényegében »informatikus-kőművesek« kellenek, akiknek még csak egyetemi diplomára sincs ehhez szükségük” – szögezte le Litkei Péter.
Megfelelő szemlélet nélkül persze aligha válhat valakiből informatikus. Ugyanakkor az is igaz, hogy az alapok elsajátítása ma már „homemade” módon is megoldható, mi több, a legtöbb esetben még csak anyagi áldozatot sem igényel az átképzés. Kiváló példa erre a Minecraft méltán népszerű építős játéka, amely csak néhány éve, 2015-ben döntött úgy, hogy a kikapcsolódás mellett valódi segítséget kínál a digitális világ egyre ránk nehezedő követelményeinek megértéséhez.
A videojáték mögött álló Microsoft és a kifejezetten a programozás oktatását segítő Code.org közös kezdeményezése a legfrissebb jelentések szerint már 85 millió fiatalt segített hozzá ahhoz, hogy a videojátékon át sajátítsa el valaki a számítástechnika alapvető fortélyait. A Kódolás Órája címmel indult kezdeményezés amolyan játékos formában enged betekintést a programozásba, illetve egy digitális program elkészítésének háttérmunkálataiba. A lényeg pedig ezen van: míg a gyermekek egyfelől remekül szórakoznak (a Minecraftot világszerte tízmilliók játsszák), olyan tudáshoz jutnak, amely később, szakmai pályafutásuk során is kamatoztatható lesz.
A program hivatalos oldalán közöltek szerint nem informatikusokat kívánnak fel/kinevelni, hanem, mint hangsúlyozták, lehetőséget kínálnak arra, hogy minden gyermek megszerezhesse a modern, digitális térben való boldogulás kulcsát, azt a tudást, mely a 21. század legnagyobb kincse is egyben. A megszerzett skill mindemellett a fiatalok problémamegoldó képességét is javítja, fejleszti.
Ha ezek után ön is belevágna a programozás tanulásba, engedje meg, hogy a figyelmébe ajánljunk néhány általunk összegyűjtött megoldást, amelyek bőven elegendőek a magabiztos kezdő szint eléréséhez.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.