Tech hvg.hu 2018. július. 12. 07:02

Szétzúznák a Facebookot, egyre csak erősödnek a vállalat feldarabolását követelő hangok

Alig másfél hónapja indult útjára a Freedom from Facebook nevű mozgalom, amely szeretné megtörni a Facebook monopol helyzetét. Most egy komoly amerikai szakszervezet is csatlakozott hozzájuk, miközben az Európai Parlamentben is erősödnek a Facebook darabokra törését szorgalmazó hangok.

Bár az utóbbi időben egyre kevesebbet lehet hallani a Facebook Cambridge Analytica-botrányáról, tévedés azt gondolni, hogy Zuckerbergék most már hátradőlhetnek a székükben. Épp ellenkezőleg: egyre erősebbek azok a hangok, amelyek szeretnék, ha a Facebook megszűnne abban a formájában, ahogy eddig ismertük.

Május közepén nem csak az Európai Parlament lengette be a vörös posztót a Facebooknak, hanem a Freedom from Facebook nevű mozgalom is. A tagjai ugyanis azt szeretnék, ha az amerikai Szövetségi Kereskedelmi Bizottság (Federal Trade Commission, FTC) kikényszerítené, hogy a Facebookot négy különböző cégre darabolják fel. Eszerint külön vállalathoz tartozna

  • a Facebook,
  • a Messenger,
  • az Instagram,
  • valamint a WhatsApp is.

A fenti megoldást propagáló mozgalmat még május 21-én hívta életre több szervezet, a napokban pedig újabb lökést kaptak. A Mashable beszámolója szerint ugyanis csatlakozott hozzájuk az USA legnagyobb média- és kommunikációs szakembereit tömörítő szakszervezete (Communications Workers of America, CWA) is.

A CWA kommunikációs igazgatója, Beth Allen szerint aggasztó, hogy a Facebook jelenleg mennyire monopol helyzetben van. Példaként hozta fel azt a peres eljárást, amit jelenleg is folytatnak a közösségi oldal ellen: a CWA szerint ugyanis a munkahelyek az álláshirdetésekkel képesek életkor szerint diszkriminálni a célcsoportokat.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, kövesse a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Serdült Viktória 2024. november. 28. 10:09

Felesleges kényeskedni a függetlenség miatt – a bírókat képviselő OBT elnöke a kormány alkujáról

Két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt – így magyarázta a HVG információi szerint egy belső értekezleten Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke, miért ment bele a kormány diktálta megállapodásba. Beszédének több forrásból hozzánk eljutott átirata szerint azt mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt.