Nem csak bonyolult operációt végeztek el a szakemberek a Semmelweis Egyetem I. számú Gyermekgyógyászati Klinikáján, a művelet az első ilyen volt, amelyre Magyarországon sor került.
Elvégezték az első rekeszizom-pacemaker-beültetést Magyarországon - számoltak be a Semmelweis Egyetem I. számú Gyermekgyógyászati Klinikáján kedden. Az ötéves kisfiú, aki a műtétig folyamatos éjszakai gépi lélegeztetésre szorult, a májusi műtét óta jól van.
A rekeszizom-pacemaker hasonlatos a szívgyógyászatban használatos eszközhöz, a légzőizmot stimulálja, segítségével képes a beteg önállóan lélegezni – hangzott el a sajtótájékoztatón.
A pacemakert kulcslyuksebészeti módszerrel ültették be a gyerekbe, akinek egy ritka, a központi idegrendszer légzőközpontját érintő betegsége van. Ennek lényege, hogy a légzőközpont alvás közben nem működteti a rekeszizmot, ennek következtében minden alváskor gépi lélegeztetésre volt szükség. A pacemaker a rekeszizmot folyamatosan, periodikusan stimulálja, ezáltal már nincs szükség gépi lélegeztetésre, így jelentős életminőség-javulás következhet be - magyarázta Szabó Attila, a klinika igazgatója.
A rekeszizom-pacemaker minden olyan, tartós gépi lélegeztetést igénylő betegnél alkalmazható, aki felsőlégzőizom-bénulásban vagy úgynevezett centrális alveoláris hipoventillációban szenved és rekeszideg-rekeszizom funkciói elégségesek elektromos stimuláció fogadására. Az eszköz használható tehát alvási apnoe (alvás alatti légzéskimaradás), az agytörzs sérülése és a gerincvelő sérülése, betegségei esetén is.
Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora az Európában is egyedülálló beavatkozásnak nevezte az operációt. Reményei szerint ez az eszköz sok kisgyermeken fog segíteni.
Lódi Csaba, az intenzív terápiás osztályvezető szerint a következő ilyen beavatkozások szeptemberben és októberben várhatók a klinikán.
(Borítóképünk illusztráció.)
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, kövesse a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.