A The Slow Mo Guys nevű YouTube-csatorna készítői egy speciális kamera segítségével mutatták meg, hogyan is működik a televíziók képernyője.
Szinte biztosak vagyunk benne, hogy mindenkinek átfutott már a fején legalább egyszer (ha nem is tudatosan), hogy hogyan is működhet a televízió. És itt most nem a műszaki megoldásokra gondolunk, hanem arra, hogy a készülék hogyan jeleníti meg az általunk látott képet.
A régebbi készülékek esetében jellemző volt a látvány, hogy egy kamera által rögzített képen keresztül nézve a televízió képernyője (vagy épp a számítógép monitora) vibrált. Ez annak köszönhető, hogy a kamera képrögzítési sebessége eltért a készülék képernyőjének frissítési sebességétől. Ez utóbbit szabad szemmel nem láthatjuk, hiszen annyira gyorsan történik, hogy az egész képet folyamatosnak látjuk. A modern technológiának hála azonban ma már megnézhetjük, mi történik a másodperc töredéke alatt.
A The Slow Mo Guys nevű YouTube-csatorna főszereplői fogták speciális, szuperlassított felvételek készítésére alkalmas kamerájukat, valamint egy jelentős nagyítást lehetővé tévő objektívet, és oda tették a televízió képernyőjéhez.
A videón jól látszik, hogy a televízió képernyője balról jobbra, soronként rajzolja ki (frissíti) a képernyőn látottakat. Mindezt azonban felvették a másodpercenként 380 ezer képkockát rögzítő kamerával, amiből jól látszik: 1 ezredmásodperc – vagyis 0,001 mp – alatt 16 sort képes frissíteni egy régi televízió képernyője.
Egy 4K-s televízió esetében azonban már más a helyzet. Itt már a pixelek színének változásának köszönhetően láthatjuk a képernyőn az eseményeket.
A kamerával képesek voltak a képpontokat felépítő piros, kék és zöld (RGB) pixeleket is megmutatni, amelyek együttes váltokozásának köszönhetően láthatunk különböző színeket és formákat a képernyőn.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.