A Telegramra azért dühösek a rezsimek, mert nem adja át a titkos üzenetküldés kódkulcsait a helyi hatóságoknak.
Több ezren tüntettek hétfőn Moszkvában a Telegram üzenetküldő szolgáltató oroszországi hatósági blokkolásának kísérlete ellen és az internet szabadsága mellett. A tüntetésen Alekszej Navalnij ellenzéki vezető is beszédet mondott.
Az orosz tömegtájékoztatási és távközlési hatóság, a Roszkomnadzor április 16-án kezdte meg a Telegram blokkolását célzó tevékenységét, miután az üzenetküldő szolgáltató nem adta ki a Szövetség Biztonsági Szolgálatnak (FSZB) kommunikációja kódkulcsait. Sajtóértesülések szerint az orosz hatóság az Amazon, a Google, a Microsoft, a Facebook, a Twitter, a Yahoo, a Yandex, a VKotaktye, az Odnoklassznyiki és más társaságok 18 millió IP-címét blokkolta, zavart okozva számos szolgáltató működésében.
A Telegram továbbra is kiáll a magánkommunikáció sérthetetlensége mellett és azt ígérte, hogy a tilalom ellenére is fenntartja a messenger üzemképességét Oroszországban.
Ezzel egyidőben az iráni igazságügyi hatóság hétfőn hivatalosan és azonnali hatállyal elrendelte a Telegram tilalmát. Ezt több hónapos vita előzte meg, Haszan Róháni elnök a szabad internet mellett száll síkra, de végül a muzulmán főpapok és a keményvonalasok kerekedtek felül. Megfigyelők a tilalmat súlyos belpolitikai vereségként értékelik az elnök, a kormány és az egész iráni reformmozgalom számára.
A Telegram szolgáltatás a kódolás miatt sok országban kedvelt az ellenzék számára. A Telegrammal, akárcsak a WhatsApp-pal vagy a Facebook Messengerrel lehet chatelni, fotókat és videókat küldeni vagy telefonálni.