Világszerte 20 millió felhasználó telepíthetett a Chrome böngészőjéhez olyan hirdetésblokkoló bővítményt, amely a reklámokat nem szűrte ki, viszont kémkedett az ember után.
Az elmúlt években egyre több felhasználó döntött úgy, hogy valamilyen hirdetésblokkolót telepít a böngészőjéhez, hogy ezekkel szűrje ki a weboldalakon megjelenő reklámokat. Aki azonban kevésbé jártas abban, hogy milyen blokkolók léteznek és melyeket érdems használni, azt könnyen átverhették a csalók.
Az AdGuard beszámolója szerint nagyjából mintegy 20 millió felhasználót csaphattak be a hackerek olyan Chrome-bővítményekkel, amelyek hirdetésblokkolónak álcázták magukat. Ezek valójában olyan kamu bővítmények, amelyek ugyan elvégzik az ígért feladatot, ugyanakkor olyan kódot is tartalmaznak, amellyel információkat gyűjtenek a felhasználó által meglátogatott weboldalakról. És ha arra gondolunk, hogy ez az információ az oldalon beírt felhasználó név/jelszó páros is lehet, akkor máris érthető, miért kell a dolog miatt aggódni.
A jelentésre válaszul a Google már el is távolította a bővítmények közül a kémkedő szoftvereket, amelyeket ráadásul a top kategóriában is meg lehetett találni. Így ha valaki esetleg azt tapasztalná, hogy a korábban telepített hirdetésblokkoló nem működik, frissíteni sem tudja, akkor könnyen lehet, hogy azért, mert a törölt álbővítmények valamelyike volt a gépen.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.