Egy szokatlan tájolású Ozirisz-templomot is találtak a régészek.
Egy ritka Ozirisz-templomra és Marcus Aurelius római császár mellszobrára bukkantak régészek Egyiptom déli részén, Luxorban és Kom Ombo városánál.
A túlvilág és a halottak istenének szokatlan tájolású templomát Luxorban találták a karnaki templomok tizedik pülonjától délre. A későkori (Kr. e. 664-525), igen jó állapotban megőrződött templomnak megtalálták a bejáratát, alapjainak maradványait, oszlopait, a belső falakat és a harmadik csarnok romjait – adta hírül az al-Ahram egyiptomi napilap honlapja.
Surprising new discoveries at Luxor and Aswan, including an Osiris chapel and a head of Marcus Aurelius @nightlightguy @the_bsr @rome_historyhttps://t.co/UY8Wy3vIvI pic.twitter.com/qrtFWaJKRX
— History of Egypt Podcast (@EgyptianPodcast) 2018. április 23.
Essam Nagy, az egyiptomi régészeti misszió vezetője szerint nagyon fontos leletre bukkantak, mivel a szenthely nem az Ámon-Ré templom keleti vagy északi oldalán helyezkedik el, ahogyan azt az ősi egyiptomiak hitték, hanem a déli oldalon, ami azt jelzi, hogy abban az időben Ozirisznek nagy volt a kultusza.
Az Asszuán közeli Kom Ombo város templománál, az ókori létesítmény talajvíz-mentesítését célzó munkálatok során találtak rá Marcus Aurelius római császár (i. sz. 121-180) mellszobrára.
A szobor göndör hajjal és szakállal ábrázolja az uralkodót, akiről nagyon kevés hasonló lelet maradt fenn.