Újabb mélységekbe süllyedt a Facebook. Miközben a közösségi oldal nemrég még egész oldalas hirdetésben fogadkozott, hogy nekik a felhasználók és a velük való, bizalomra épülő kapcsolat az első, most kiderült, hogy azért ez nem több egy olcsón megfogalmazható pr-állításnál.
A Facebook adatgyűjtési botránya után sokan döntöttek úgy, hogy lementik gépükre a róluk tárolt adatokat, és megnézik, miket is gyűjtöget a közösségi oldal. (Ha ön is megtenné, itt mutatjuk hozzá a használati utasítást.) Így tett a TechCrunch újságírója is. Ám ő nem azon lepődött meg, amit a Facebookról lementett pakkban talált, hanem ami nem volt benne: néhány facebookos üzenet, amit még 2010-ben kapott az újságírói érdeklődésére válaszoló vállalat vezérigazgatójától.
A TechCrunch érdeklődésére a Facebook beismerte, hogy utólag törölgetik mások postaládájából a Mark Zuckerberg és más felsővezetők által küldött üzeneteket. Ezeknek "biztonsági okokból" van egy lejárati idejük, ami után eltűnnek. A szomorú a dologban, hogy ezt korábban titkolták, sosem hozták nyilvánosságra, hogy így működtetik a kommunikációjukat.
Mark Zuckerberg szerdán arról számolt be, hogy mintegy 87 millió felhasználó adatait oszthatták meg a londoni székhelyű, de New Yorkban is irodát fenntartó Cambridge Analyticával, amely sajtóhírek szerint ezek feldolgozásával próbált képet alkotni a célba vett amerikai választók politikai beállítottságáról, és ennek alapján személyre szabott üzenetekkel próbálta befolyásolni őket, tudtuk nélkül.
A több tízezer magyar felhasználót is érintő botrány kirobbanása után letiltották az oldalról a Cambridge Analyticát, amelynek alapítói és befektetői között van Steve Bannon, Donald Trump amerikai elnök egykori tanácsadója – aki egy ideig a cég alelnöke volt – és Robert Mercer milliárdos, a republikánusok egyik fő anyagi támogatója is. Az ügy nyilvánosságra kerülése után letiltották annak az embernek a profilját, aki az egész adatgyűjtési botrányt megszellőztette, az esetről írni akaró újságírókat pedig perrel fenyegette meg a Facebook. Mark Zuckerberg hosszas hallgatás után megszólalt ugyan, de a bocsánatkérés elmaradt, azt utólag, újsághirdetésekben pótolta. Ez utóbbi vált most némiképp hiteltelenné.
Ha értesülni szeretne az ügy fejleményeiről, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.