Hónapokon belül megválik biztonsági főnökétől a Facebook – értesült a The New York Times. Alex Stamos 120 fős csapatát már fel is oszlatták.
Mindannyian napi szinten érezhetjük, hogy a Facebooknál nem igazán tudnak mit kitalálni a politikai, egészségügyi és egyéb álhírek, valamint a kamu nyereményjátékok ellen. A The New York Times értesülései szerint éppen ez áll annak hátterében, hogy Zuckerbergék menesztik a közösségi oldal biztonsági főnökét: egyszerűen nem sikerült megnyugtató megoldásokkal előállni az egyre nagyobb káoszra.
Az amerikai lap azt írja: Alex Stamost nem annak rendje és módja szerint küldik el. Még decemberben lényegében minden napi szintű feladatát szétosztották más munkatársak között. A szakember ekkor érezte, hogy már nem bízik benne a vállalat vezetése, ezért eldöntötte, hogy távozik. A The New York Times forrásai szerint végül meggyőzték, hogy maradjon augusztusig, amíg megtalálják utódját és vele megnyugtató mélységig lebonyolítják az átadás-átvételt. Stamos korábban 120 fős csapatát már fel is oszlatták, jelenleg összesen három ember dolgozik a legfelsőbb biztonsági csoportnál.
Alex Stamos az első magas rangú vezető, akinek az utóbbi időben a Facebookon egyre jobban eluralkodó, adott esetben választásokat is befolyásoló álhírek megállíthatatlannak tűnő terjedése miatt kell elhagynia a vállalatot.
A titkos hátsó bejáratok nagy barátja?
A Facebook biztonsági főnökének munkája ezekben a napokban egy másik ügyben is szóba került. Stamos arra ösztönözte a sajtó munkatársait, hogy ne hívják adatszivárgásnak azt a hétvégén kirobbant ügyet, melyben 50 millió Facebook-felhasználó adatai kerülhettek illetéktelen kezekbe. A biztonsági szakember azzal a nézettel ért egyet, amely szerint ez nem adatszivárgás, hiszen hackerek semmilyen rendszerükhöz nem fértek hozzá. Az amerikai szaksajtó ugyanakkor azt írja: annyiban mindenképpen igaza van Stamosnak, hogy hackerek nem fértek a rendszerekhez, de hát erre nem is volt szükség, mivel maga a Facebook alakította úgy ki rendszerét, hogy külsős szervezeteknek lehetőségük legyen nem túl etikus módon is hozzáférni a felhasználók adataihoz. Vasárnapra az is kiderült, hogy az adatgyűjtést végző céget vezető szakember később a Facebook kutatója lett, jelenleg is ott dolgozik. Ráadásul miután nyilvánosságra kerültek az ügy részletei, letiltották azt a felhasználót, aki jelentett az 50 millió embert érintő adatgyűjtésről.)
A Facebooknál 2015-ben kezdő Stamos korábban a Yahoo biztonsági főnöke volt, ahonnan egy év után azért kellett távoznia, mert kiszivárgott, hogy a vállalat titkos hátsó bejáratot nyitott az NSA-nak és az FBI-nak, hogy az amerikai titkosszolgálatok belenézhessenek a felhasználók e-mailjeibe. A Yahoo előbb tagadta ezt, később inkább kitérő válaszokkal kommunikált a kínos ügyről.
Ha tudni szeretne az egyre szövevényesebb ügy fejleményeiről, lájkolja és kövesse a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.