Jóval kisebb helyet foglalnak majd el a számítógépeken és telefonokon a képek, miközben minőségük változatlan lesz. (Vagy fordítva: ugyanakkora tárhelyen jóval szebb fotók férnek majd el.) A Windowsba most érkező újfajta képtömörítés sokkal hatékonyabb, mint a korosodó JP(E)G. De sok androidosnak meggyűlik majd a baja az újfajta képekkel.
Sokan talán nem is gondolnák, de a JPEG képtörömörítési módszer idén már 26 éves lesz. A normát még 1992-ben fogadták el, azóta pedig töretlen népszerűségnek örvend, de úgy tűnik hamarosan a múlté lehet ez a képtömörítési technológia.
Az Apple és a Google után a Microsoft is bejelentette, hogy Windows rendszere támogatni fogja a HEIF (High Efficiency Image Format) nevű technolgóiát, ami minőségvesztés nélkül képes a JPEG-nél jóval hatékonyabb (vagyis ugyanolyan minőségű, de kisebb fájlméretű) tömörítés elvégzésére.
A HEIF azonban nemcsak a tárhelycsökkentő képessége miatt lesz hasznos, hanem azért is, mert minden olyan képi technológiát támogat, amit a jelen kor megkövetel (és amit a JPEG nem). Ennek köszönhetően akár elő fotókat, eddig csúnyácska GIF-ben lementett,fotókból és videókból álló galériákat, illetve akár audiót is tárolhatunk vele.
A JPEG utódjának szánt HEIF-et a Microsoft a Windows 10 legújabb tesztverziójában már elérhetővé tette, a végleges formájában – azaz mindenki számítógépére – pedig a nagy őszi frissítéssel érkezhet. Ez egyelőre annyit jelent majd, hogy alapértelmezetten megnézhetjük az ilyen formátumú képeket, szerkeszteni azonban nem szerkeszthetjük őket.
Az iOS-en mindez tavaly óta elérhető, a Google ígérete szerint pedig az Android következő, P jelű verziója is támogatja az új eljárást. Ez utóbbinál, az androidosoknál viszont van egy "de" is. A CNet beszámolója szerint bár az Android P valóban támogatja majd a HEIC képformátumot, azt nem minden telefon lesz képes kihasználni. Ennek oka, a mobilgyártóknak fizetniük kell a HEIF-licencért is. Az Apple tavaly megoldotta, hogy az iPhone-okba kerülő chipek kezelni tudják a HEIF-et, az androidos mobilok piaca miatt (rengeteg gyártó rengeteg különböző készülékkel) ez nem ilyen egyszerű.
Ahhoz, hogy HEIC kiterjesztésű fotókat készíthessünk, a készüléknek támogatnia kell a HEVC-technológiát (HEVC: High Efficiency Video Coding, ebből nőtt ki a HEIF képtömörítés).
A technológia támogatása gyorsan terjed: a Qualcomm Snapdragon 810, 820, 835 és az új 845-ös processzorai például már HEVC formátumban rögzítik a videókat, ahogy a Samsung Exynos 7 és Exynos 9 chipjeivel ellátott készülékek is. Ezek alapján azonban csak a csúcskészülékek alkalmasak erre, vagyis a közép- és alsókategóriás androidos mobilok számára egylőre marad a JPEG.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.