Az elmúlt években egyre olcsóbbá vált a nap- és szélenergia begyűjtésére szolgáló rendszer kiépítése, és az ár most is folyamatosan zuhan. Ez előbb-utóbb elvezet bennünket az ingyenáramhoz – ami jól hangzik, de nem árt szem előtt tartani, hogy nem csak előnyei, hátrányai is vannak.
Az ma már nem is lehet kérdés, hogy a jövőben a fenntartható fejlődés, valamint a globális felmelegedés elleni harc egyik legfontosabb eleme, hogy mennyire csökken példaául a napelemek ára, és milyen mértékben térünk át erre. A The Economist nemrég eljátszott az ingyenes elektromos áram gondolatával, néhány szakértő segítségével pedig ennek hatását latolgatták.
A videóriport szerint a szél- és napenergia ára 2020-ra már nagyon alacsonyra csökken, 2022-ben pedig megjelennek a felfesthető napelemek, így gyakorlatilag bárhol, bármilyen felületen képesek leszünk elektromos áramot termelni. Ennek köszönhetően a fejlődő országok is képesek lennének hozzájutni az olcsó áramhoz. 2025-re pedig világszinten ingyenessé válhat az áram.
Henry Tricks, a lap energetikai szakújságírója szerint az ingyenáramban hatalmas potenciál van: a segítségével a gyerekek a fejlődő országokban is többet tanulhatnának, növekedne az élelmiszertermelés, és a közlekedés helyzete is jelentős mértékben javulhatna.
Gina Miller üzletasszony szerint ugyanakkor mindez felvetne bizonyos problémkat. Ilyen például az, hogy az emberek alapvetően hajlamosak a túlfogyasztásra, az ingyenessé váló zöldenergia miatt pedig valószínűleg ez történne az elektromos árammal is.
Can you imagine a world in which electricity was free? We asked experts what it would mean pic.twitter.com/KE684K5zR8
— The Economist (@TheEconomist) December 13, 2017
A szakértők abban egyetértettek, hogy a jövőben komoly szabályozásra lesz szükség, hogy a fenntartható fejlődés valóban fenntartható legyen.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.