A magyarok által is igényelhető digitális állampolgársághoz egy saját kriptopénzen dolgoznak az észtek. Az Európai Központi Bank szerint ez veszélyes lehet az euróra.
Nyáron számoltunk be róla, hogy az állami szinten alkalmazott technológiában élen járó Észtországban a digitális állampolgárokak szeretnének nemzeti kriptodevizát létrehozni – így ez a fizetési mód a magyarok számára is elérhető lesz. E projekt vezérigazgatója, Kaspar Korjus közzétette a blogján, hogyan is képzelik el ezt a rendszert, de a Reuters jelentése szerint ezzel van némi probléma.
Kiderült, hogy az észt kriptovalutát, az esctoint nem állami kezdeményezésre fejlesztik, hanem a digitális állampolgárság projektet is vezető Korjus ötlete, és nem is kap hozzá támogatást a kormánytól.
Ettől persze a projekt megvalósulhat. Korjus kiemelte, hogy van is miből, hiszen a digitális állampolgárok már 1,4 millió eurót hoztak az országba – pontosabban Észtország online verzióján vezetve vállalkozásaikat –, a Deloitte becslései szerint pedig 2025-re az 1,8 milliárd dolláros hozamot is elérheti a projekt.
Korjus szerint ez a folyamat felgyorsítható az esctoin révén. A világ első olyan nemzetévé válhat Észtország, amelynek saját kriptovalutája lesz, ami szerinte nagy figyelmet kap majd, és persze még vonzóbbá teszi a digitális állampolgárságot a vállalkozók számára, akik ügyeiket nevetségesen egyszerűen intézhetik a rendszerrel.
Lenne itt pár bökkenő: egyrészt a kritikusok szerint ez egy újabb módszer lehet az adóelkerülésre, másrészt Korjus hiába állítja, hogy a projethez nem kell az Európai Központi Bank (EKB) áldása, az EKB továbbra is csak az eurót ismeri el hivatalos devizaként a digitális állampolgárok számára.
Korjus szerint viszont nem az eurót akarják leváltani, hanem az európai valuta stabilitását ötvöznék a kriptopénz decentralizáltságával. Az EKB erre a felvetésre is reagált: ez a lépés veszélyeztetné az euró stabilitását, így ha széles körben elfogadottá válna az estcoin, kénytelen lenne beavatkozni a folyamatokba.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.