Az orosz központi bank már nyíltan beszél róla: saját kriptovaluta bevezetését tervezik, de nem olyan lesz, mint a Bitcoin.
Arról már eddig is lehetett tudni, hogy Oroszország saját kriptovalutát akar bevezetni – ez az ötlet Észtországnak is megtetszett, ahol szintén terveznek egy ilyen lépést –, de a CoinTelegraph beszámolója alapján az orosz központi bank már nyíltan beszél az ötletről, sőt, nevet is adott neki: kriptorubel.
A többi kriptovalutához hasonlóan a blockchain technológiára épül majd, viszont nem lehet bányászni és államilag szabályozott lesz, így külföldi pénzmozgások vagy tőzsdei folyamatok nem befolyásolják az értékét – ezzel kerülnék el az olyan eseteket, mint amikor a Bitcoin miatt a kínai jüan értéke dőlt be.
A Bitcoint használják mindenféle fizetésre – az alvilágban is kedvelt eszköz –, az oroszok ezért 13 százalékos adóval büntetnék a dokumentáció nélküli kriptorubel-használatot. A dokumentáció fontosságából kiderül: az oroszok szeretnék látni, hogy pontosan honnan erednek a kriptorubelek és milyen tranzakciókra használják, így elkerülve a pénzmosást. Persze a bűnözőket nem feltétlen fogja visszariasztani a kriptovalutás bűnözéstől, ugyanis a többi digitális deviza szabályozása még erősen hiányos Oroszországban (is).
A rubelt természetesen be lehet majd váltani kriptorubelre, de az “orosz MNB” még nem tette közzé a hivatalos árfolyamot.
Oroszországban egyébként már van kriptovaluta, de nagyon más, mint a többi, ugyanis a Burger King vezette be.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.