Tech hvg.hu 2017. december. 14. 20:38

Itt a NASA nagy bejelentése: a mesterséges intelligencia talált egy naprendszert, ami olyan, mint a miénk

Fontos bejelentést ígért csütörtök estére az amerikai űrhivatal az exobolygók felkutatására indított Kepler-misszió legújabb felfedezéseiről. Kiderült, valóban izgalmas dolgot fedeztek fel: a Google mesterséges intelligenciája két új bolygót talált egy másik naprendszerben.

Az elmúlt napokban igazi izgatottság lett úrrá a tudományos világon, a NASA ugyanis kedden egy szűkszavú közleményben adta hírül, hogy csütörtökön nagyon fontos bejelentést tesznek az exobolygók felkutatására indított Kepler-misszió legújabb felfedezéseiről. Magyar idő szerint nem sokkal 19 óra után pedig le is rántották a leplet a nagy felfedezésről: a NASA egy komplett naprendszert talált, ami pont annyi bolygóból áll, mint a miénk.

NASA/Ames Research Center/Wendy Stenzel

A Kepler-90 csillagot, valamint a körülötte keringő bolgókat már eddig is ismerte az amerikai űrkutatási hivatal, nemrég azonban két újabb bolygót fedeztek fel körülötte, ami azt jelenti, hogy pontosan annyi bolygó kering a távoli naprendszerben, mint a miénkben. A felfedezést ráadásul nem is az ember tette: a Google mesterséges intelligenciáját vetették be, a felfedezés ennek köszönhető.

A szakemberek arra képezték ki az algoritmust, hogy nézze át a Keplertől származó adatokat, majd keressenek olyan jeleket, amelyek más bolygókhoz tartozhatnak. A gép ezután olyan jeleket észlelt, amelyek fontosak lehetnek, de túl gyengék ahhoz, hogy az ember észrevegye őket.

NASA/Ames Research Center/Wendy Stenzel

Mindez azért is órási áttörés, mert valószínűleg az ilyen gyenge jelek miatt rengeteg jel felett siklottak el a kutatók. A Kepler az elmúlt 4 évben mintegy 150 ezer csillagot vizsgált meg. Vagyis ha mindegyik másnál is két bolygót talál a Google mesterséges intelligenciája, az 300 ezer új bolygó felfedezéséhez vezethet. A NASA kutatója, Andrew Vanderburg szerint mindez azt mutatja, hogy a mi naprendszerünk nem is olyan különleges, mint amilyennek eddig gondoltuk.

A Kepler-90 naprendszerben a bolygók jóval közelebb vannak egymáshoz, mint "nálunk", ám így is stabil a rendszer.

NASA/Ames Research Center/Wendy Stenzel

Emiatt nem valószínű, hogy élet lenne rajtuk, ám az, hogy ennyi bolygó lehet még rejtve előttünk, azt is jelenti, hogy komoly mértékben nő az esélye annak, hogy előbb-utóbb az élettel is találkozhatunk a Földön kívül.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.