Az álhírek terjesztése ellen több funkciót is bevetett már a Facebook, most itt egy újabb megoldás, amit már tesztel is a közösségi oldal.
Rengeteg átverős oldal létezik a neten, ezért is gyűjtöttük össze az álhíreket terjesztő magyar oldalakat – a listát azóta is frissítjük. A Facebook nemzetközi szinten is fel akarja venni a harcot a kamu dolgokat terjesztő szájtok ellen, ennek érdekében már bevezetett egy gombot, amit érdemes nyomogatni, egy kisokossal is segít azokban az országokban, ahol épp választás van, illetve korlátozza a gyanús profilok elérését, sőt szükség esetén tízezrével törli is őket. A közösségi oldal bejelentett egy újabb ilyen eszközt: az "i" betűs gombot.
Ez a lehetőség minden cikkhez csatolt kép jobb alsó sarkában megjelenhet majd, ha véget ér a tesztelési időszaka. Erre kattintva a Facebook három nagyon fontos dolgot tesz. Egyrészt egy rövid leírást közöl a cikket közzétevő médiumról, így rögtön képbe kerül az olvasó, hogy milyen oldaltól olvas híreket, megbízható-e a forrás stb. (Persze reméljük, hogy nem csak a Wikipédiára hagyatkozik hosszú távon, ahogy az alábbi, Facebook által közzétett példa mutatja).
Másrészt az adott témával kapcsolatban egyéb érdekes cikkeket mutat megbízható forrásokból. Illetve egy térkép is megjelenik az "About this article" (magyarul valószínűleg: erről a cikkről) menüpontban, ahol láthatjuk, hogy az ország/világ mely pontjain és mennyire terjed a cikk a facebookos felhasználók körében.
Az újítás legfontosabb funkciója, vagyis a médium leírása egyébként nagyon hasonlít annak a játéknak a végeredményére, amit mi az érettségibe követel(t)ünk. Egy korábban ajánlott online játékkal ugyanis lehet tesztelni, mennyire tudjuk megkülönböztetni az álhíreket a valódi hírektől. A tippelés után egy hasonló leírás jelenik meg az adott médiumról, amit a Facebook is csatol a cikkhez. Ide kattintva kipróbálhatja.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.