Tech hvg.hu 2017. szeptember. 23. 09:08

Ne törölje a Facebookon ismerősét azért, mert kamuhíreket oszt meg – lenne itt egy jobb ötlet

Sokszor fárasztó lehet a kamuhíreket osztó ismerőseink aktivitása, és folyton helyreigazítani sem egyszerű őket. De vannak érvek amellett, hogy mindezek ellenére se töröljük őket.

A Cornell Egyetemen kutatói megvizsgálták, hogy a politikai kamuhíreket közzétévőkre milyen hatással van a kiigazítás akkor, ha ismeretlen ember “szól be”, és akkor ha ismerős próbálkozik. A tudósok ugyan a Twitteren végezték elemzésüket, de megállapításaik ugyanannyira lehetnek érvényesek az itthon (is) sokkal népszerűbb Facebookra is.

A városi legendák és álhírek igazságtartamával foglalkozó Urban Legends blog szerint nagy meglepetés nem érte a kutatókat. Tanulmányukból kiderül: azt találták, hogy azok a kamuhírterjesztők, akiket ismerős – vagyis követett vagy követő személy – igazít helyre, nagyobb eséllyel fogadják el a cáfolatot, mint azok, akiknek idegenek szólnak be. Kifejezetten jó hír, hogy a kutatók megfigyelései szerint a barátság/kapcsolat hatásai erősebbek még a politikánál is, amely téma egyébként hajlamos különösen makaccsá tenni az embereket.

Drew B. Margolin, Aniko Hannak, Ingmar Weber

A városi legendás blog szerzője szerint bármennyire is unalmas és fárasztó, ha nem akarunk egymástól elszigetelt infobuborékokban élni, nem érdemes törölni a velünk ellentétes véleményen lévő ismerőseinket – még azokat sem, akik véleményüket rendszerint objektíven nem igaz hírekre alapozzák. Hogy hogyan érdemes velük viselkedni, és főleg hogyan nem, azzal kapcsolatban az Urban Legends bejegyzésében olvashat néhány tanácsot.

Ha tudni szeretné, melyik oldalak verik át rendszeresen híreikkel, fussa át a listánkat: weboldalak, melyeknek soha ne higgyen el semmit.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés