Az amerika Nemzeti Éghajlati Adatközpont viharvadász csapata nem, hogy nem menekült el az Irma hurrikán elől, hanem egyenesen a közepébe repültek.
Aki csak teheti, menekül az Irma hurrikán elől. Nincs ebben semmi meglepő, a hurrikán ugyanis az évtized legerősebbje lehet; a környezetében mértek már óránként 295 kilométeres sebességű széllökéseket is. Érthető, hogy szinte senki sem akar még csak a közelében sem lenni. Ha megnézi ezt a szimulációt, mit is jelent ekkora szélerő a házakra nézve, ön is érteni fogja.
Néhányan azért mégis szeretnék olyan közel lenni a hurrikánhoz, amilyen közel csak lehet. Például azok, akik az amerika Nemzeti Éghajlati Adatközpont viharvadászaiként dolgoznak. Ők ugyanis nemcsak, hogy közel akartak lenni az Irmához, de egyenesen a közepéig repültek. A csapat egy Lockheed WP-3D Orion típusú légcsavaros géppel repült bele egyenesen a vihar szívébe, egyikük pedig videóra is vette, ahogy épp a közel 300 km/h-s szélsebességben repülnek. Finoman szólva is félelmetes, ahogy a vihar tombol. Egészen addig, amíg el nem érik az Irma hurrikán szemét, ott ugyanis ragyogóan süt a nap.
Video of a flight through the eye of #Irma on #NOAA42. Flights on both the WP-3D Orion and G-IV #NOAA49 continue. Credit Nick Underwood/NOAA pic.twitter.com/9ini4bOnYF
— NOAAHurricaneHunters (@NOAA_HurrHunter) September 5, 2017
A mutatványt nem pusztán vakmerőségből követték el, a gép ugyanis rengeteg szenzort és számítógépet vitt magával, hogy rögzíteni tudják a vihar paramétereit. Minden elismerésünk a pilótáé, aki bevállalt egy ilyen küldetést. De persze ne feledkezzünk meg arról a pilótáról se, akinek óriási szakértelemmel sikerült kikeverednie minden idők második legnagyobb erősségű forgószelének karmaiból.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.