Mintegy négyezer jogsértő oldal elérhetetlenné tétele közben “járulékos költségként” másik 41 ezer oldal betöltését is ellehetetlenítették az orosz hatóságok kérésére a szolgáltatók.
Elméletileg és hivatalosan a jogsértő tartalmakat kínáló (kalóz) oldalak elérhetetlenné tétele a célja annak az oroszországi szabályozásnak, amelynek a digitális jogokat védő orosz szervezet friss tanulmánya szerint sokan másik is áldozatul estek. A Roszkomszvoboda szerint a kalózoldalak továbbra is virágoznak Oroszországban, így tehát a törvény nem érte el a célját – ehhez jön még hozzá az, hogy ráadásul sok más oldalt is érint.
A TorrentFreak által idézett jelentés szerint a szabályozást végrehajtásával két gond is van. Az egyik, hogy az orosz bíróságok nem elég alaposan – időnként állítólag semennyire nem – ellenőrzik azt, hogy a blokkolásra bejelentett oldalon valóban van-e jogsértő tartalom. A másik probléma az, hogy a korlátlan időre szóló blokkolás feloldatása “egyszerűen lehetetlen”.
A jogvédő szervezet szerint ráadásul az sem túl egészséges, hogy az elérhetetlenné tételt elrendelő bírósági ügyek nagyjából 90 százaléka úgy zajlik, hogy az oldal tulajdonosa ott sincs – lévén, hogy a weboldalakon lévő tartalomért az orosz szabályozás értelmében a szervertulajdonos (szolgáltató) a felelős.
Nehéz nem belelátni a kontextusba azt az új, Vlagyimir Putyin orosz elnök által két hónapja aláírt rendelkezést, amely betiltja a hatósági megfigyelés elkerülésére alkalmas virtuális magánhálózatok (VPN-ek) és az anonim proxyk használatát. Már csak azért is, mert annál is némiképp hasonló veszélyre, a szélsőséges/illegális online tartalmak terjedésére hivatkoznak.
Az orosz, a magyar és nagyjából minden hasonló állami netcenzúra jellemzője, hogy némi technikai tudással kikerülhető. Igaz, ahol a VPN-használatot is figyelik és tiltják – Oroszország mellett hasonoló a helyzet Kínában is –, ott sokkal nehezebb. Észrevétlenül legalábbis mindenképpen.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.