Tech Papós Tamás 2017. augusztus. 29. 12:01

Nagyot robbanthat Észtország: saját digitális pénzt vezet be, amelyből mi is vehetünk

Az állami szinten alkalmazott technológiában élen járó Észtország a digitális állampolgárainak szeretne nemzeti kriptodevizát létrehozni. A második legnépszerűbb kriptovaluta, az Ethereum alapítója is támogatja a projektet, és nem véletlenül az ő támogatását kérték.

Amíg más országok egy olyan szolgáltatásként tekintenek az internetre, mint például az ivóvíz, addig az észtek számára a demokrácia és a szabadság szimbóluma lett – ez a mondás, és a mögötte álló mentalitás vezetett odáig, hogy Észtország legyen a legbátrabb alkalmazója a technológiának, állami szinten is. Az EU-s nemzet ezért vezette be például a digitális állampolgárságot is, amelyet magyarok is kérhetnek, és többek között adókedvezménnyel és nevetségesen egyszerű ügyintézéssel jár. E projekt vezérigazgatója, Kaspar Korjus jelentette be a blogján: Észtország saját kriptodeviza létrehozásán dolgozik.

A nemzeti kriptodeviza ötlete nem egyedi ötlet, Oroszország is ezt tervezi, de Észtország digitális pénzneme – köszönhetően a fantasztikus munkalehetőségeket is teremtő digitális állampolgárságnak – a nemzetközi gazdaság vérkeringésébe is bekerülne. A balti állam jelenleg lakossága 1,3 millió fő, de 10 millió embernek akarnak ilyen állampolgárságot adni, ami a saját kriptodeviza bevezetésével még vonzóbb lehetőség lehet.

Ehhez a megfelelő biztonság is megvan, amelyről mindent elmond, hogy a NATO összes kiberbiztonsággal kapcsolatos intézménye Észtországba települt. A világ vélhetően elsőként megvalósuló nemzeti kriptodevizájának munkálatai még kezdeti fázisban vannak, a The Next Web is rákérdezett, de nincs hivatalos céldátum a megjelenésre.

Kaspar Korjus azt már elárulta: a Bitcoin után második legnépszerűbb kriptovaluta, az Ethereum alapítója, Vitalik Buterin tanácsadóként dolgozik a projekben. Buterin szerint ugyanis az ötletben óriási lehetőség van, az ország sikerességét biztosító befektetéseket tovább ösztönözheti. Korjus szerint az estcoin néven emlegetett kriptodevizából származó bevételeket – a norvég olajap mintájára – állami és magánvállalkozásokba lehetne fektetni, de a pontos tervet még időbe tart kidolgozni.

Az Ethereum alapítója egyébként nem véletlenül került képbe, ez a blogbejegyzésből is kiderül. Az észt kriptodevizát ugyanis az okos szerződésekhez is fel akarják használni, az Etherum pont ebben nyújtott újdonságot a Bitcoinhoz képest, mivel az Etherum “jogi algoritmusai” kikényszerítik a felekből, hogy teljesítsék a szerződésekben foglalt anyagiak rendezését.

Hogy mi az a kriptodeviza? Egy virtuális pénzeszköz, fizetőegységeit egy matematikai algoritmus hozza létre korlátozott számban, a hálózatra kapcsolt számítógépek erőforrásainak segítségével. Az így kibányászott vagy vásárolt bitcoinok egy titkos elektronikus aláírással írhatók át mások virtuális pénztárcájába, így a kifizetett összeg a bankok kikerülésével, közvetlenül a kedvezményezetthez kerül, hasonlóan a készpénzforgalomhoz. A virtuális pénznek nincs aranyfedezete, értéke attól van, hogy elfogadják cserealapként, nő iránta a kereslet, az újabb bitcoinok kiosztása azonban a matematikai generálás miatt korlátozott.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.