Úgy tűnik, mintha az ismerősünk küldött volna egy érdekes linket vagy videót, de valójában rosszindulatú reklámprogramot tölt le a gépre és továbbterjeszti magát egy, a Messengeren az elmúlt napokban különösen intenzíven dolgozó kártevő.
Egy ismerősünk nevét és a “video” kifejezést tartalmazza az a facebookos chaten / Messengeren érkező üzenet, amelyre a Makay József kiberbiztonsági szakértő hívta fel a figyelmet. Az üzenetben lévő linket lekattintva egy olyan oldalra jutunk, amely első ránézésre videót mutat.
A továbbkattintás után valójában egy olyan dokumentum jelenik meg a felhasználó előtt, melyben egy a fertőző és reklámokat megjelenítő oldalakra mutató linket rejt a látszólag a videó indítására szolgál. Aki nem elég körültekintő, az rákattint a lejátszógombnak hitt linkre – ezt nem szabad megtenni.
Az oldal szerint a gyakorlottabb felhasználóknak már maga az üzenet is gyanakvásra adhat okot, de a kártevő terjedési sebességére való tekintettel úgy tűnik, az internetezők jelentős része nincs még felkészülve az ilyen jellegű támadásokra. Így aztán a gépet kéretlen reklámokkal elhalmozó vírus elég gyorsan terjed a magyar facebookozók körében is.
Ha gyanúsan viselkedik a gépe vagy valami másért feltételezhető, hogy az ön Facebookja is megfertőződött, három dolgot érdemes tennie.
- Nézze meg, hogy milyen webalkalmazásoknak engedélyezte, hogy az ön nevében tevékenykedjenek a Facebookon. Ennek menete egyszerű, ide kattintva a 4. pontban talál hozzá segítséget.
- Nézze meg a böngészőjében a telepített bővítmények listáját. Ha olyat talál, amelynek neve nem ismerős (és a gépet használó családtagjának sem), akkor törölje.
- Frissítse a számítógépen futó vírusvédelmi program adatbázisát, és futtasson le egy vizsgálatot.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.