A címzett a Voyager-1. Megérdemli!
A legmesszebbre jutott űrszondák felbocsátásának 40. évfordulóján az amerikai űrügynökség lehetőséget biztosított bárkinek, hogy üzenetet küldjön a Voyager 1-nek, amely már az összes ismert bolygót elhagyta, több mint 19 milliárd kilométerre jár a Földtől. Ez már a Naprendszer peremvidéke, innen kezdődik a csillagközi tér.
A maximum hatvan karakterből álló üzeneteket keddig lehet elküldeni a NASA-nak, ezekből most kiválogatják a legjobbakat, amelyeket aztán közönségszavazásra bocsátanak augusztus 23-tól. (Ha szavazna, itt megteheti.) A Voyager 1. már most is visz magával üzenetet, egy arany borítású rézből készült lemezt, amelyen a fauna hangjai és az emberi üdvözlések - köztük magyar nyelvű - mellett Beatles és Mozart szerzemények is találhatóak, illetve 115 kép a bolygónkról és lakóiról. És egy térkép a Föld helyzetével.
Ez utóbbi azonban nem tűnik túl hasznosnak, hiszen a világűrben nincs mindenhonnan felismerhető, abszolút viszonyítási pont, amelyhez képest bármit el lehetne helyezni. Szóval ez alapján valószínűleg nem fogják lerohanni az otthonunkat a szíriuszi hordák.
Mivel a mostani küldési lehetőséghez is az eredeti üzenet adta az ötletet, feltételezhető, hogy az új szövegek is inkább egy, az eszközt megtaláló, értelmes civilizációnak fognak szólni, mintsem a szondának magának.
Pedig ő is megérdemelne egy-két dicséretet, a Voyager 1. és 2. ugyanis az első űreszközök, amelyeket úgy terveztek és építettek, hogy felismerjék a hibáikat, majd meg is javítsák azokat. Eddig tökéletesen megy az öngyógyítás.
A megszavaztatott üzeneteket szeptember 5-én, a Voyager 1. fellövésének 40. évfordulóján sugározzák a Naprendszert elhagyó szonda után, fénysebességgel.
Miért az emberiség egyik legfontosabb alkotása a Voyager? Ki döntötte el, mit üzenjen az emberiség az idegeneknek? Tényleg elhagyta már a Naprendszert az első szonda? Megtalálhatja-e valaki egyáltalán? Ezekre a kérdésekre talál válaszokat ebben a videóban: