Tech hvg.hu 2017. július. 03. 18:01

Ez olyan, mint egy háború? A NATO válaszcsapást fontolgat a Petya vírus miatt

A NATO kibervédelmi központja szerint a Petya elindítása politikai támadás volt, ami egy szövetséges ország szuverenitása ellen irányult. Emiatt életbe léphet a Washingtoni Szerződés 5. cikkelye, ami a válaszcsapás előszobája.

Igen nagy riadalmat keltett múlt hét hétfőn a Petya nevű zsarolóvírus, ami a WannaCry „világhódító” szándéka után inkább Kelet-Európára koncentrált. Egész pontosan Ukrajnára, a kiberbiztonsági szakemberek feltételezése szerint ugyanis egy számlázó szoftveren keresztül kezdett tombolásba, a célja pedig már nem is annyira a zsarolás, hanem a rombolás volt. (És ennél sokkal rosszabb dolgok jöhetnek.)

A támadás ugyanakkor nemcsak Ukrajnát érintette, a vírus például Magyarországra is betette a lábát, de Nagy-Britanniából és Dániából is érkeztek hibajelzések. A kutatók egyre biztosabban állítják, a Petyát nem „unatkozó hackerek” szabadították a világra, annak politikai indítéka volt. Emiatt azonban sokkal komolyabb a helyzet.

The Register

A CNBC beszámolója szerint a NATO kibervédelmi központja szerint a kibertámadás is értelmezhető háborús támadásként, főleg akkor, ha a vírust egy állam vagy egy állam által támogatott csoport indította útnak. Ha ez valóban így van, akkor életbe kell léptetni a washingtoni szerződés 5. cikkelyét. Ennek lényege, hogy ha egy NATO-tagállamot támadás ér, akkor azt az egész szervezet elleni támadásként értékelik. (Ilyen volt például a 2001. szeptember 11-i terrortámadás is.)

A kibervédelmi szakemberek egyetértenek abban, hogy a támadás elsősorban az ukrán állami szervezeteket támadta, vagyis nem a pénzszerzés volt az elsődleges cél. Ezt támasztja alá az is, hogy a vírus ezen része mondhatni bénán volt megírva.

A szakértők szerint nagy valószínűséggel Oroszország hajtotta végre a támadást, bár erre egyelőre nincs konkrét bizonyíték. Az indíték azonban Krím óta elég egyértelmű.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?