Valóban volt egy 6,8-as erősségű földrengés Santa Barbarában, ahogy a robotriporter közzétette. Csak a híradásnál egy kicsit régebben.
Egy Santa Barbarában történt, a Richter-skála szerint 6,8-as erősségű földrengésről adott hírt a Los Angeles Times automata robotújságírója a múlt héten. Egészen pontosan szerda délután 4 óra 51 perckor. A helyi lakosok viszont nem éreztek semmit. Hogy miért? Nos, talán mert az esemény bár valóban megtörtént délután 4 óra 51 perckor az év ugyanazon napján, csak éppen 1925-ben.
A Gizmodo beszámolója szerit a lap Quakebot nevű algoritmusa az amerikai geológia adatbázist figyeli, és az ott feltűnő adatok alapján az események bekövetkezte után pár pillanattal később már közzé is teszi a készre írt gyorshírt. A robot azonban nem hív fel senkit a helyzet visszaigazolására, és nem keres másik forrást. Így aztán, ha a Caltech által működtetett adatbázisban éppen gondozzák az archívumot, és az 1925-ös adat egy pillanatra véletlen kimegy újként élesbe, akkor bizony a robotújságíró elhiszi, hogy helyzet van.
A Los Angeles Times egyébként már 2014 óta alkalmazza a robotot, akinek most volt az első ilyen jellegű tévesztése. A mostani hiba egyébként nem a robotok által végzett újságírás megvalósíthatatlanságára utal, egyszerűen arra, hogy a rendszer finomhangolásra szorul. Egy ilyen esetben például nem ártana valamilyen másodlagos forrás (például környékbéli publikus közösségi médiás bejegyzések) ellenőrzése vagy egy gépi cikkösszeállítás után az ügyeletes szerkesztő jóváhagyása.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.