Tech hvg.hu 2017. május. 22. 06:03

Kiszivárgott a Facebook belső kézikönyve: ezért és így törölnek bejegyzéseket

Tűpontos kézikönyv szerint dolgozik az az összesen mintegy 7500 ember, akik megvizsgálják és moderálják a Facebookra felkerült nemkívánatos tartalmakat. Sokan közülük szorongástól és stressztől szenvednek a munkájuk miatt.

Május elején nagy bejelentést tett a Facebook: a közösségi oldal a már meglévő 4500 moderátora mellé további 3000 embert alkalmaz, ezzel állítva fel egy 7500 fős moderátor-hadsereget. (Erre egyébként igen jó okuk van.)

Bár a világon számos moderálóközpont létezik, sem a pontos számukat, sem a helyüket nem árulják el. A kiválasztottaknak egy kéthetes tréningen kell résztvenniük, valamint kapnak egy kézikönyvet is, amit a Facebook vezetői írtak a cég központjában. A The Guardian pedig most megszerezte a kézikönyvet, amiből a moderátorok dolgoznak.

Pixabay / geralt

A dokumentum számos témában ad útmutatást a teendőket illetően a moderátorok számára - az erőszakos tartalmaktól a terrorizmuson át a kannibalizmusig. Ugyanakkor a cég automata szűrői már alapból megpróbálják kigyomlálni az ehhez hasonló tartalmakat, így a moderátoroknak e tekintetben nincs dolguk.

Az alkalmazottak a felhasználók által tett milliónyi bejelentést nézik át, és igyekeznek az útmutatás szerint dönteni arról, hogy figyelmen kívül hagyják-e a jelentést, törlik-e a bejelentett bejegyzést vagy esetleg tovább küldik azt egy felettük álló senior vezetőnek, hogy ő döntsön róla. Ez különösen az öngyilkosságok és az önveszélyes cselekedetek kapcsán fontos, a Facebook ugyanis több olyan szervezettel is kapcsolatban áll, akik megpróbálhatnak segíteni az adott felhasználónak.

Pexels

Azoknál a hozzászólásoknál, amelyek kegyetlenek vagy érzéketlenek, a csapat üzenetben kérheti a kommentelőtől, hogy távolítsa el az adott posztot. Ha ennek ellenére a felhasználó továbbra is hasonló dolgokat oszt meg, a fiókját ideiglenesen felfüggeszthetik. Az útmutató alapján a Facebok egy saját “bűnüldöző” csapatot is létrehozott, ami segít teljesíteni a rendőrségtől és más biztonsági szervektől érkező kéréseket.

A moderátorok munkáját egy különleges oldal, a single review tool (SRT) is segíti, amelyet minden dolgozó lát a képernyőjén. A dolgozók ennek a segítségével csoportosítják a jelentett tartalmakat. Bár ez elvileg könnyebbé teszi a munkát, az egyik moderátor a The Guardiannak úgy nyilatkozott, a csapat folyamatosan túlterhelt, emiatt pedig hibáznak is – pláne a szexuális tartalommal kapcsolatos bonyolult előírásoknál.

hvg.hu

A lap szerint a kézikönyvet folyamatosan frissítik, a változásokat pedig egy külön csapat közli a moderátorokkal. Egyúttal ők azok, akik a dolgozók teljesítményértékelését is elvégzik.

A moderátorok szerint a munka rendkívül fárasztó, a dolgozók pedig szorongástól és poszttraumás stressz-szindrómától szenvednek. A Facebook maga is elismerte, nagyon nehéz munka a moderátoroké.

Ha máskor is tudni szeretne a Facebook titkairól, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.