A Szaturnusz és gyűrűi között nagyjából kétezer kilométer széles, viszonylag pormentes sáv tátong, a "nagy üresség" a Cassini űrszonda adatait elemző NASA-tudósokat is meglepte.
"A Cassini folytatja útját, a tudósok pedig igyekeznek kideríteni, hogy a vártnál miért sokkal kevesebb a por a bolygó és gyűrűi között" – jelentette a NASA. Az űrszonda képei alapján készített modellek arra utaltak, hogy nagyobb részecskék veszélye nem fenyegeti a jármű útját a térségben. "Nyugalmasabb, mint vártuk" – írták a tudósok.
A Cassini múlt csütörtökön küldött újra adatokat a Földre, miután megkezdte végső ugrását a Szaturnusz gyűrűi és felhőzete közötti régióba. A szonda szerdán hajtotta végre a különleges manővert, miközben nem volt rádiókapcsolata a Földdel. Azután ezeket a fotókat küldte haza.
Az űrszonda eredetileg négyévesre tervezett küldetését már kétszer meghosszabbították, múlt héten azonban végérvényesen utolsó fázisába lépett a program és a pályamódosításokkal megkezdődött a Cassini nagy fináléja, amely során a szonda többszöri pályamódosítás után végül majd a Szaturnuszba csapódik.
A NASA nemrég egy megható felvételt is közzétett a misszióról. A fénykép április 12-én, 1,4 milliárd kilométerre a Földtől készült, és olyan, mintha az űrszonda búcsúzóul még "visszanézne" otthonára. Itt nézheti meg, hogyan néz ki a Föld 1 400 000 000 km-es távolságból.