Tech hvg.hu 2017. április. 24. 10:01

Egy olasz bíróság kimondta: agyrákot okoz a sok mobiltelefonálás

Az 57 éves Roberto Romeo hosszú éveken át dolgozott olyan munkakörben, ahol sokat kellett telefonálnia, mielőtt 2010-ben pedig agydaganatot találtak diagnosztizáltak nála. A tudományos világban óvatosan megközelített témában a bíróság meglehetősen határozottan foglalt állást.

Bár a tudományos életben jelenleg is zajlik a vita a témában, egy olasz bíróság a napokban történelminek számító ítéletet hozott, amikor kimondta, hogy agyrákot okoz a mobil – számolt be róla az AFP hírügynökség.

Az ügyben érintett 57 éves Roberto Romeo 15 éven át dolgozott a Telecom Italia nevű telekommunikációs cégnek, ahol saját bevallása szerint napi 3-4 órán át kellett telefonálnia – így tudta ugyanis tartani a kapcsolatot a kollégáival. A férfi egy idő után azt vette észre, hogy a jobb fülére már kevésbé hall.

Egy 2010-ben elvégzett vizsgálat kimutatta, tumor nőtt az agyában, és bár szerencsére jóindulatú volt, az operáció miatt a jobb fülére teljesen elveszítette a hallását. A bíróság a 23 százalékos egészségkárosodására havi 535 dolláros (kb. 155 ezer forint) rokkantsági nyugdíjat ítélt meg, amit az olasz nemzeti biztosítótársaságnak, az INAIL-nek kell kifizetni. A bíró szerint ugyanis a tumor a munkája miatt alakult ki.

Bár a döntés alapján egyértelmű lehet az összefüggés, a tudományos élet a bíróhoz képest jóval árnyaltabban látja a helyzetet. Míg a WHO 2011-ben úgy látta, valóban rákot okozhat a mobiltelefon, a patkánykísérletek után pedig hasonló megállapításra jutott egy kutatás, ez utóbbi esetében maguk a szakemberek is úgy látják, további kutatásokra van szükség a témában.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.