Az ENSZ atomfegyverek betiltását célzó tanácskozása apropóján az AFP hírügynökség készített egy videót, amelyben megmutatja, miből és kb. hogyan készül az atombomba.
Hétfőn az ENSZ New York-i székházában kezdődött az nemzetközi tanácskozás, amellyel az atomfegyverek betiltását szeretné elérni a szervezet. Előzetesen már több mint 30 ország (köztük Magyarország) is jelezte, nem vesz részt a konferencián. Az indoklás szerint azért nem, mert az 1970-ben életbe lépett Atomsorompó Szerződést részesítik előnyben, amely tiltja az atomfegyverek, illetve fegyvertechnológiák terjesztését.
Az AFP a tanácskozás apropóján készített egy videót, amelyben elmagyarázza, miért is lenne fontos az atomfegyverek leszerelése.
Az ilyen eszközök készítéséhez gyakran uránt használnak, amely a Föld legnagyobb részén elérhető. A fegyvergyártók a 238-as és a 235-ös izotópot használják fel a bombák készítéséhez, utóbbit nem elhanyagolható mértékben. Míg békés célokra, energiatermelésre csupán 5 százalékot használnak fel, addig 90 százalékból bombákat gyártanak.
Az urán mellett a plutónium az, ami még lehetőséget ad a bombakészítésre. Az energia előállításában ennek is nagy szerepe van, ugyanakkor sokkal kevesebb elég belőle egy atombombához. Míg a 235-ös izotópból 25 kilogrammra van szükség, addig a plutóniumból 8 kilogramm is elegendő.
És ha kíváncsi rá, hogy egy ilyen bombacsomag mekkora pusztítást is végez, nézze meg ezt a néhány éve előkerült videót az amerikaiak kísérleti atomrobbantásairól.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.