Nem lesz szükség az ausztrál reptereken útlevélre, ha megvalósul a terv, amely szerint az utasokat biometrikus adatok alapján azonosítanák.
Hamarosan nem az amerikai vagy az izraeli, hanem az ausztrál repülőterek lesznek a világ legbiztonságosabb légikikötői. A kormányzati tervezet szerint ugyanis olyan modern azonosítási rendszert építenének ki, amivel tényleg egy scifiben érezhetjük magunkat.
A The Sydney Morning Herald beszámolója szerint az ausztrál repterenek biometrikus azonosítást vezetnének be, ami a jövőben kiválthatja a hagyományos útleveleket. Mindez arc, írisz és ujjlenyomat-azonosítást is jelent, ennek köszönhetően viszont sehol sem kell majd felmutatni az útiokmányt, és beszélni sem kell senkivel.
A Seamless Traveler (magyarul nagyjából: zökkenőmentes utazás) névre keresztelt projekt lényege, hogy az azonosítás az utasok maguk végzik el, így 90 százalékuk úgy sétálhat ki a reptérről, mint egy belföldi utas idehaza a vasútállomásokról. A rendszernek köszönhetően a biztonságiak így azokra az emberekre tudnak fókuszálni, akik valóban potenciális veszélyt jelenthetnek. Az ausztrál reptereken nagyjából 10 évvel ezelőtt szerelték fel a SmartGate nevű rendszert, ami az útlevelek szkennelését végzi.
A terv azonban egyelőre valóban csak terv, mert konkrét eszközök nem állnak rendelkezésre a megvalósításhoz. Ugyanakkor a SmartGate-rendszernek köszönhetően nem is kell az egészet a nulláról elkezdeni.
A legnagyobb aggodalom természetesen az utasoké lehet, a tőlük származó biometrikus adatokat ugyanis valahol tárolni kell, ami magában hordozza azt a veszélyt, hogy a hackerek a rendszerbe betörve esetleg ellopják egy-egy utas személyazonosságát. A jogi háttér azonban már megvan, az ausztrál kormány ugyanis még 2015-ben elfogadta azt a törvényt, ami lehetővé teszi, hogy a repülőtereken biometrikus adatokat (ujjlenyomat, kép, hang, írisz, magasság, testsúly) gyűjtsenek össze az ott megfordulóktól.
Az első teszteket idén júniusban Canberra repülőterén kezdenék meg, a teljes rendszert pedig 2019 márciusában üzemelnék be.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.