Tech MTI 2017. január. 21. 11:50

Évi 400 milliárd dollár kárt okoznak a kibertámadások

Nagyobb anyagi kár származik belőle, mint a drogokból, de az átlag felhasználó vírusvédelemmel és tűzfallal alapvetően védve lehet - mondta a szakértő az M1-en.

Keleti Arthur kiberbiztonsági szakértő szerint évente mintegy 400 milliárd dollár kárt okoznak a világnak a kibertámadások, ami töb, mint a drogok által okozott ártalmak.

Az M1 Aktuális csatornán Keleti azt is mondta, hogy a világban naponta 140 sikeres támadást hajtanak végre a legkülönbözőbb rendszerek ellen, így a NATO ellen indított havi 500 informatikai támadás viszonylag alacsony. Ismertette: "lopakodó" típusú támadások esetén az informatikai rendszerekre feltett programok "kiszippantják" az adatokat a rendszerből, akár hosszú éveken keresztül. A kiberbiztonsági szakértőknek éppen olyan védelmi rendszerek kiépítése a feladatuk, amelyek észreveszik a nem normális működésre utaló furcsa jeleket, és ezután már lehet védekezni a támadások ellen.

A szakember ugyanakkor megjegyezte: kiberbiztonsági szempontból óriási gond, hogy nagyon nehéz egy-egy véghezvitt kibertámadás pontos felderítése. Nem feltétlenül lehet azonosítani a támadókat, mivel jól el tudják rejteni nyomaikat az interneten, ezért népszerűek a kibertérben történő támadások. Hiába sikerül például megállapítani honnan támadták meg a rendszert, Keleti Arthur szerint nagyon valószínű, hogy a hekkercsoport nem onnan való, ahonnan a kibertámadás fizikailag érkezett. Továbbá hiába találják meg a hekker valamilyen nyomát, abból még nem lehet megmondani, ki volt a támadó.

Keleti az átlag felhasználónak elsősorban azt tanácsolja, hogy az alapvető intézkedéseket tegye meg, tehát vírusvédelem, személyi tűzfal, behatolásvédő nélkül kitenni az internetre egy számítógépet tilos - hangsúlyozta. Továbbá érdemes bonyolult jelszavakat használni, illetve jelszókezelő alkalmazásokat igénybe venni, összességében pedig biztonságtudatosan kell gondolkodni.

hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.