Könnyen lehet, hogy rekordméretű kártérítésre kötelezik a Facebookot a virtuálisvalóság-szemüvege miatt. A kulcsfigura a Doom atyja lehet, akit azzal vádolnak, hogy korábbi munkaadójától egyszerűen átlopta a technológiát.
Könnyen lehet, hogy az év legnagyobb technológiai pere indul meg a napokban, ahol a tét nem kevesebb, mint 2 milliárd dollár – ennyiért vásárolta fel anno a Facebook az Oculust, és ennyit követel most Zuckerbergéktől a ZeniMax. A texasi bíróság a napokban hallgatja meg a Facebook atyját, Mark Zuckerberget, az Oculus-alapító Palmer Luckyt, valamint annak vezérigazgatóját, Brendan Iribét. A pert a ZeniMax nevű cég indította, akik nem kevesebbet állítanak, mint hogy az Oculus Rift a tőlük ellopott terveken alapszik – írja a Gizmodo.
Az ügy kulcsfigurája az a John Carmack lehet, aki 2013-ban hagyta ott a ZeniMaxot és pártolt át az Oculushoz. A cég ügyvédje, Toni Sammi szerint Carmack szerzői jogokat sértett, állításuk szerint ugyanis a ZeniMax által fejlesztett szoftver terveit és részleteit az Oculushoz vitte át.
A Facebook szerint mindez csupán üres vádaskodás azért, mert a ZeniMax elszalasztotta a lehetőséget arra, hogy a Facebookot beelőzve fektessen a VR-cégbe. Az Oculus korábban a cég, 2, majd 15 százalékát ajánlotta fel a ZeniMaxnak, cserébe utóbbinak kellett volna a szoftvereket és a játékokat szállítani az eszközre. Beth Wilkinson, a Facebook ügyvédje szerint a cég mindkét ajánlatot elutasította, és most ezt a hibát akarják kiküszöbölni.
A ZeniMax még 2014-ben perelte be az Oculust, közvetlenül azután, hogy Zuckerbergék bejelentették a felvásárlást, valamint a Facebook felé is jelezték a lehetséges szerzői jogi problémákat. A cég szerint a Facebook gyorsan nyélbe akarta ütni az üzletet, ezért nem világították át az Oculust rendesen, valamint figyelmen kívül hagyták a ZeniMax figyelmeztetését is.
A beszámoló szerint Carmack korábban beismerte, hogy információt és kódot lopott a ZeniMaxtól. A Doom atyja szerint az általa megszerzett emailek azonban csak néhány kódtöredéket tartalmaztak, ellenben azokkal a csatolmányokkal, amik a levelekkel együtt voltak.
A ZeniMax szerint Carmack emellett segített az Oculusnak abban, hogy kiket kellene elcsábítani a cégtől. Egy általa küldött 2014-es emailben például négy, az id Software-nél dolgozó embert jelölt meg, akik közül ketten mérnökként dolgoztak a cégnél.
Az ügyben a napokban Zuckerberget hallgatják meg először, majd Luckey és Iribe lesz a következő.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.