Egy korábbi munkavállalója pereli most a Google-t, a cég megkérdőjelezhető munkaügyi, belső titoktartási gyakorlata miatt. Ha veszít a keresőóriás, akár több milliárd dollárt fizethet.
A Google volt termékmenedzsere a bírósághoz fordult, nehezményezve a cég belső titoktartási előírásait, amelyek szerinte ellentmondanak Kalifornia állam munkaügyi törvényeinek – írta a The Information.
A munkavállalókat állítólag arra figyelmeztetik, hogy senkinek sem írhatnak a cégen belüli illegális munkaügyi dolgokról, még a Google saját ügyvédjének sem, aminek az az oka, hogy az írás bizonyítékként felhasználható egy esetleges perben. Tilos az alkalmazottaknak a Google belső működéséről beszélniük, különösen a cégen kívül. Ha pedig valaki regényt írna, dokumentumfilmet forgatna a keresőóriásról, annak mindenekelőtt engedélyeztetnie kell vele a vázlatot.
Ami azonban a legkomolyabb kifogás: a Google egy belső kémkedési programot folytat, arra buzdítva a dolgozókat, jelentsenek egymásról a főnökeiknek, ha úgy találják, valaki kiszivárogtat a cégről. Állítólag a felperesnek is egy ilyen eset miatt kellett távoznia.
Ez a fajta munkaügyi gyakorlat azonban szembemegy Kalifornia állam munkaügyi törvényeivel, amelyek nyíltságot és szabadságot hirdetnek a munkavállalók számára, arra biztatva őket, bátran vitassák meg a különféle vállalati ügyeket. Ha a Google-t vétkesnek találják, akár 3,8 milliárd dollárra is megbüntethetik. Ennek az összegnek a 75 százalékát az állam kapja, a többit szétosztják a dolgozók között.