Tech hvg.hu 2016. december. 16. 09:01

Megtörtént-e a holokauszt? Furcsa találatokat ad a Google

A külföldi sajtóban hívták fel rá a figyelmet, hogy ha valaki angol nyelven érdeklődik a Google keresőjében a holokauszt megtörténtéről, első körben a minden valamirevaló körben történelmi tényként kezelt esemény kétségbevonásával szembesül. Magyarul sem sokkal jobb a helyzet. Ez lenne a legújabb “kurvagate”?

“Did the holocaust happen”, azaz “megtörtént-e a holokauszt”. Akár angolul, akár magyarul írjuk be a keresőkifejezést a Google-be, az első eredményként kapott találat tagadja a történelmi esemény megtörténtét.

Ahogy a The Guardian című lapban megjelent cikk rámutat, angolul a Stormfront nevű neonáci oldal ugrik be, egészen pontosan a “10 ok arra, hogy a holokauszt miért nem történt meg” című cikkük. A cikk pedig olyasmiket állít, miszerint mivel vannak túlélők, ezért biztosan nem öltek meg egy zsidót sem a II. világháború alatt. (Ne keressék az érvelésben a logikát, nincs benne.)

Magyarul sem sokkal másabb a helyzet, első találatként a Magyar Királyi Hírlap Hazugságok a Holokausztról című cikke kerül elő, melynek szerzője tulajdonképpen azt állítja, hogy a magyar zsidókat vendégmunkásként vitték Németországba, ha már a német férfiak nem értek rá, mert a fronton voltak.

hvg.hu

A Google az üggyel kapcsolatban tudatta: az algoritmusuk alapvetően jól működik, minden témában a felhasználók által “felkattintott”, leghasznosabbnak ítélt találatokat mutatja az első helyeken. A vállalat szóvivője azt mondta, ebbe a találati listába csak nagyon kivételes esetekben nyúlnak bele, például ha illegális tartalom szerepel benne vagy számítógépes vírust terjesztő oldal.

Az első sajtóbeszámolók december 11-én szúrták ki az angol nyelvű keresés neonáci találatát, a helyzet azóta, tehát  hatodik napja biztosan így van. Hogy hogyan került éppen a Stormfront cikke az első helyre, arra több forgatókönyv is létezik. Az egyik az, hogy valóban ennyi ember gondolja úgy (vagy szeretné úgy gondolni), hogy nem történt meg a holokauszt. A másik, hogy bizonyos érdekcsoportok egy kicsit machináltak a keresővel, és éppen azért került első helyre a neonáci oldal, mint amiért a “kurvák” kifejezésre a Fidesz, a Magyar Katolikus Egyház és a TV2 jött ki.